prd

Jaká je hlavní myšlenka/téma písně Plaváček od Karla Kryla?

Přikládám odkaz: http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/kryl-karel/plavacek-8452

Potřeboval bych vědět, jaká byla hlavní myšlenka tohoto díla. Určitě to má souvislost se sovětskými vojsky, ale jakou, když v té době žádná válka nebyla (když nepočítám okupace)???

Nejlepší odpověď
annas

Uvažujete správně, že jde o souvislost se vstupem sovětskýcjh vojsk. Píseň napsala K. K. v r. 1977, válka u nás nebyla, ale něco se stalo. Doplňte.

Naznačím.
Kryl se nevyjadřuje přímo, využívá obrazná přřirovnání, symboly. .
V písni se uchyluje l k pohádkovým motivům.
Připomeňte si, o čem pohádka je.

V písni se objevuje poddaný lid,, který mlčky přihlíží zločinu. ..
Jakému zločinu?
Ticho s hlavou vlčí v době po moru., ldé kteří mlčí/ v hovoru.
Proč lidé mlčeli?

Obrazy přírody doprovází pochmurnou atmosféru
Šarlat vlčích máků v němém osení, ztichly hlasy ptáků v mlčení.
Co či koho připomíná rudá barva?

Malého prince však nezachrání dobrý rybář, protože nejsme v pohádce, a proto krutý konec jednoho zločinu (doplňte si) stává varováním před mlčením, jímž se ničeho nedosáhne.
Jak to u nás dopadlo?

A pak pod přídí ostro, zmizí koš s bílou kostrou malého krále.
Malá je naše země, takže „zahyne“, protože ztratila svého krále, svou svobodu.

Kritičnost, vzdor, buřičství proti … doplňte …

prd

Už tomu rozumím! Děkuji moc za vysvětlení!

prd

Nenávist vůči komunismu (červená barva). Lidé nesměli vyjadřovat svůj vlastní názor = takže mlčeli. Ti, kteří ne, byly trestáni (vězení). Stále ale nechápu, o jakém konkrétním zločinu mluvíte. Díval jsem se na Wikipedii, v roce 1977 byla sepsána Charta77. Naznačujete tedy, že se jedná právě o ni???

annas

Charta nebyla určitě zločin z pohledu Kryla, i když vyšla v lednu 1977. co se stalo 21. 8. 1968? Červená barva – KSČ, její vláda – komunismus (socialismus), jeho utužení po vpádu vojsk Varšavské smlouvy, ale i proti „rudému“ SSSR.