Mousinek

Jaká je definice stydlivosti?

Je to stejné jako zakřiknutost?

Nejlepší odpověď
BEAES

Lidé, pro které je stydlivost celoživotním problémem, nevyhledávají společenské situace, mívají méně partnerů, méně se vyjadřují verbálně i neverbálně, a projevují menší zájem o druhé lidi, nežli lidé, kteří nejsou stydliví. Stydliví lidé, zejména pokud jednají se sebevědomým člověkem, se úzkostně zaměřují sami na sebe, místo aby plně vnímali druhého nebo se věnovali dané konverzaci. Stydliví jedinci často pociťují vnitřní nejistotu a častěji se ve společenských situacích potýkají s negativními myšlenkami o sobě samých a druhých lidech, vnímají sami sebe jako utlumené, neobratné, nepřátelské či neschopné, zejména ve vztahu k osobám, které je sexuálně přitahují. Rovněž sami sebe považují za méně fyzicky atraktivní, i když výzkum naznačuje, že stydlivost nekoreluje s hodnocením přitažlivosti ze strany pozorovatele. Deset až dvacet procent stydlivých jedinců také postrádá základní komunikační dovednosti. Neví například, co mají říci nebo udělat (obsah), jak to udělat (styl) a kdy je nejpříhodnější reagovat (načasování). Objektivní hodnocení prokázala, že někteří stydliví lidé hovoří méně, přinášejí do konverzace méně témat, častěji odvracejí pohled, nervózně se dotýkají sami sebe a jejich mimika je podstatně chudší.
I když bývají stydliví jedinci vnímáni jako méně přátelští a méně asertivní než ostatní, nejsou většinou vnímáni tak negativně, jak se obávají. Stydliví lidé si pamatují negativní zpětnou vazbu výrazněji, nežli lidé, kteří v kontaktu s ostatními pociťují menší míru úzkosti, a pamatují si negativní popis sebe sama lépe, nežli pozitivní popis. Přeceňují pravděpodobnost nepříjemného společenského kontaktu a jsou výjimečně citliví k případným negativním reakcím ostatních, o svém strachu neustále přemýšlejí a dělají si s ním starosti. Ve skutečnosti se ukázalo, že kognitivní odstup zasahuje do společenských interakcí víc než sama úzkost, zejména v sexuálních kontaktech, a vede ke snížené úrovni aktivace, přičemž sociální fobici vypovídají o sexuálních dysfunkcích v podobě problémů s erekcí či orgasmické inhibice častěji, nežli kontrolní skupiny. Stydliví jedinci svou schopnost uspět ve společenských situacích podceňují a bývají obecně pesimističtí ke společenským situacím, neočekávají příznivou reakci ani tehdy, když věří, že jsou schopni podat přiměřený a působivý výkon.

Další odpovědi
hanulka11

dá se to tak říct je to plachost ,nesmělost,prostě takový člověk stojí tzv.stranou a stydí se jakkoliv na sebe upoutat pozornost