Kryšpín

Jak zjistím spotřebu počítače?

Stará bedna Dell 755, operační systém XP, lze zjistit bez otevření počítače?
Dochy děkuji za vynikající odpověď a vysvětlení, Inženýr Klumprt poradil také dobře, ale potřeboval bych na ten úkon vyšší vzdělání.

Nejlepší odpověď
klumprt

Bez měřiče to lze udělat ještě tak, že na začátku měsíce (nebo jiného určitého období) se podíváš na elektroměr u baráku. Potom ovšem nesmíš celý měsíc (nebo dané určité období) používat žádný jiný spotřebič kromě počítače. Žádnou ledničku, žádné svícení, žádné rádio, žádná televize. Pokud normálně topíš elektřinou, nebo kotlem ovládaným elektricky bude třeba se předzásobit přikrývkami a rumem. I svíčky se budou hodit, ne kvůli romantice, ale aby ses nepřerazil, až se budeš v noci hrabat na záchod. Pokud máš plynový vařič, můžeš vařit grog. Pokud indukci nebo elektrickou plotýnku, tak leda u sousedů do termosky. Na konci měsíce (nebo daného určitého období) se podíváš znovu na elektroměr a máš spotřebu počítače za měsíc(nebo dané určité období). Pak už si můžeš pustit topení, eventuálně si i na elektrickém sporáku uvařit grog. Takový údaj ovšem je vcelku k ničemu. Zajímavé jsou watthodiny. Proto ještě než měření zahájíš, musíš si koupit stopky, notýsek a spolehlivou tužku (lepší obyčejná tužka – kuličkové pero nebo propiska mohou zamrznout) a každé zapnutí počítače stopovat a zapisovat. Na konci měsíce (nebo daného určitého období) spočítat v hodinách čas, po který byl počítač během měsíce (nebo daného určitého období) zapnutý. Nezapomeň minuty a vteřiny převést pěkně za desetinnou čárku. No a tím časem pak vydělíš spotřebu zjištěnou z elektroměru a máš to ve watthodinách. A můžeš to třeba porovnávat s jinými spotřebiči.

Další odpovědi
brillant

Použiješ měřič spotřeby elektrické energie a tím spotřebu změříš. https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=mě­řič+spotřeby&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8

Lamalam

Pokud máš typový štítek zdroje viditelný zvenku, lze to zjistit i bez otevření počítače.

Dochy

Změřit wattmetrem při běžných úlohách. Štítek nepomůže. Na počítače se zpravidla nedává, protože většina stolních PC je stavebnicová, může být na zdroji, ale tam bude max. příkon. Skutečný příkon záleží jak na konfiguraci tak na aktuální činnosti počítače.

Hlada

Měřič spotřeby do zásuvky půjčují dodavatelé elektřiny zdarma.
Pro úplnost: Příkon je také možné změřit univerzálním multimetrem (P=U*I), wattmetrem nebo elektroměrem. Vyřazené se prodávají velice levně.
Nedoporučuji neznalým.

Dochy

Hlada: multimetr (zvlášť levný, nebo s neodbornou obsluhou – pak může být i nebezpečný) není spolehlivý. V počítači jsou všude spínané zdroje a tam P=U*I nemusí platit (pokud tedy U a I změříme klasicky tím měřákem)

Dochy

Klumprt i Brilant poskytli podle mně správnou odpověď, jen to Klumprtovo řešení je trochu nepraktické 😉 a Brillantův odkaz je alespoň u mně zmršenej kvůli diakritice…
Určitě myslel něco jako:
https://www.gme­.cz/elektromer-zasuvkovy-osobni
(praktické, a udělá to co doporučuji já, i to co doporučuje Klumprt, ale bez nutnosti celý měsíc nic kromě počítače nezapnout 😉 )
Podobné měřiče prodávají i v různých elektrách, baumaxech apod… (otázka je jaké mají funkce, přesnost, cenu,…) Osobně nemám zkušenosti s žádným z těchto typů (a nejsem si jist jestli u některého je dotaženo uživatelské rozhraní k nějaké vyšší úrovni použitelnosti) V případě koupě si určitě ověř jestli zrovna dané zařícení umí vše co očekáváš (funkce, výkony, přesnost, min a max doba měření,…

klumprt

Ciwe, tak já si tady plácám svá ztvrdlá játra, podvakráte je uznáno, že mám pravdu a žádného bodu neobdržím?

Dochy

Za radu „měsíc používej elektřinu jen pro PC a čaj si vař na táboráku z parket v obejváku“ Ti bod dávat nebudu 😉 Buď rád, že jsem uznal že postup je v zásadě správný 😉