Uona

jak zjistim podvodnou firmu?

Nejaka zarucena stranka, co se firmam zabyva?

Nejlepší odpověď
anonym

Existuje velmi zaručený a jednoduchý postup. Máme právo přístupu k informacím a díky tomu stačí po vyhraném sporu advokátní komory vs ČR použít veřejný rejstřík firem ARES. Tam lze stáhnout účetní závěrky a další dokumenty prokazující, kdo kdy komu, … Jednoduše pokud daná firma nesplácí vlastní náklady, pokud má největší příjem z provizí, pokud platí daně nepravidelně, … Pak máme první ukazatel věrohodnosti. Dále stačí projet NRKI/BRKI (bankovní a nebankovní registr dlužníků) a ověřit si, že firma nemá nastrčené bílé koně (lidé skutečně pracují, nemají záznam u desítek dalších firem, sídlo existuje, nesídlí tam stovky firem v jednom paneláku, není to obecní úřad a obecní úřad danou firmu eviduje řádně – po telefonátu na úřad vám jsou schopni říci, že daná firma má řádnou registraci a legitimizaci, …) Podíváte se, jestli má firma pracovníky a ti jestli mají věrohodné účty na sociálních sítích – ideálně pracovní portfolia/… Porovnáte data, mrknete na černé listy ČOI, magazínů, online webovky, … V neposlední řadě lze vyhledat v registru živnostníků/spo­lečností (RES) profilované statistiky (vážené hodnocení, aktivitu zaměstnanců, evidovaný zisk, …) a hned máte hrubý obrázek o celkové aktivitě firem. Neexistuje možnost vytvořit tak dokonalý domek z karet, aby seděly veškeré sociální, statistické, účetní a byrokratické údaje. Většinou pravdu poznáte hned z účetních závěrek a toho, kdo se pod nimi podepisuje.

Další odpovědi
Schluker

Obvykle staci firmu projet v googlu a precist si recenze a zkusenosti. 100% zaruku pravdivosti informaci ale nikdo nezaruci.

Pepa25

Bohužel žádný zaručený způsob neexistuje. Navíc před všechny své nedostatky právo funguje (byť pomalu), takže se bavíme o firmách, které „páchají podvody, ale ještě na to nedojely“. Na druhou stranu neexistuje ani žádný seznam „slušných“ firem.
Takže nezbyvá než:

  1. kontrolovat případné negativní informace. Existují seznam firem, které jsou v exekuci, úpadku, dluží. Existují recenze z pohledu zákazníků či zaměstnanců (zde je ale potřeba opatrně a dívat se, jak je to podloženo). Navíc samzřejmě neexistence negativní informace neznamená, že je všechno v pohodě, takže nastupuje
  2. být obezřetný v případě nápadně výhodných nabídek nebo u nových firem. Pokud někdo slibuje super vlastnosti výrobku nebo obrovské výdělky zaměstnancům, tak je potřeba se ptát, co je za tím. Někdy to nemusí být na první pohled zřejmé. Např. lidem byla slibována práce z domu, vše vypadalo normálně, poslali kopie dokladů a ověřovací platbu 1 Kč – a jejich identita byla zneužita k založení účtů na jejich jméno a pro praní špipavých peněz …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.