Pospic

Jak zapojit obvod na nepájivém poli

Zdravím, potřeboval bych poradit, jak na nepájivém poli zapojit tento obvod http://2i.cz/8123c1eb­38 (pokud ho dobře chápu, jedna dioda by měla svítit a po stisknutí tlačítka by měla zhasnout a druhá dioda by se měla rozsítit) Mám tenhle typ tlačítka http://www.gme­.cz/pb-22e18-p631-378 ale připadá mi nemožné to zapojit.
Doplňuji:
Vím že chyba bude úplně banální ale co se mě týče, jsem na elektroniku úplný antitalent 🙂. Asi mám špatně zapojené to tlačítko. Takže k tomu tlačítku musí jít 2× proud od + aby se proud dostal do obou poloh? Teď se ten spínač chová tak, že když není sepnutý, tak jsou propojené ty 4 „nožky“ (kromě těch prostředních) a když je sepnutý, tak jsou propojené všechny navzájem.

Nejlepší odpověď
Dochy

zkontroluj si polaritu diod a zkontroluj si, zda i jdou nozicky prepinace do toho pole. Někdy bívá potíž, že jsou krátké. Samozřejmě si to můžeš ověřit multimetrem.
Jinak napiš s čím přesně máš problém, ev co to dělá, či nedělá.
Doplňuji:
Jestli jsem dobře pochopil zapojení toho tlačítka (poněkud nestandartní)
Pak z plus musíš jít na odpor, z odporu na 1, z 2 na jednu diodu, z 3 na druhou diodu. 4 5 6 nezapojeno. Tlačítko si dej do kontaktního pole tak, aby druhá řada nožiček nebyla zapojena (buď aby byla v mezeře na kontaktním poli, nebo zapíchnutá v kontaktech za mezerou.
Pokud budeš měřit samotný spínač, měl bys v jedné poloze naměřit že jsou spojené 1+3, 2 je odpojeno, ve druhé 1+2, 3 je odpojeno. 4 5 6 musí být od 1 2 3 odděleny. Pokud ten spínač dáš do pole tak, že 1 a 4 bude na jednom kontaktu, spínač nemůže plnit požadovanou funkci (druhý kontakt Ti bude zkratovat kontakty prvního když nemá)

Další odpovědi
jpau

No nevím, ale mě je to za data-shitu co k tomu je http://www.gme­.cz/img/cache/doc/­631/378/pb-22e18-datasheet-2.pdf docela jasné. Pokud tomu stále nerozumíš, tak si to proměř multimetrem…
Doplňuji:
Tlačítko nemá polaritu, takže je jedno, co na něm bude plus nebo mínus. Pokud jsem dobře pochopil schéma, pak je jako tlačítko možné propojit 6–5 nebo 2–1 (jak jsem již psal, co bude plus nebo mínus je jedno). OT: Toto tlačítko je sice použitelné, ale pro praxi nevhodné čistě z rozměrových a cenových důvodů…

ponovotny

hádám, že ti neštymuje ten spínač, od plus ke spínači si tam dokresli ještě jeden káblík ;) tam musíš pustit proud do obou poloh spínače
Doplňuji:
jestli dobře rozumím tomu nákresu od jpau, tak vstup do spínače bude 1,2 a výstup 5,6

Mapel

Co ti není jasné? Schéma je jednoduché, jen by jsi měl správně nakreslit LED diody a přepínací kontakt trochu doladit.

mosoj

Tlačítko je obyčejné dvupólové přepínací. Jedna polovina zůstane nevyužita.

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/628884/8123c1eb38­.p_1_.jpg