Avatar uživatele
Registrovaný

Jaký odpor na 2 LED diody?

Jaký odpor a baterii (z běžně dostupných) mám připojit, když chci zapojit tyto dvě LED diody (je mi jedno jestli paralelně nebo sériově)?

2x LED 5mm červená; 110°; 80 mcd; 2,1 V; 20 mA

Prosím o co nejjednodušší zapojení a vysvětlení jsem naprostý začátečník.

Děkuji

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele

Platí Ohmův zákon (U = I . R) - takže si odpor nebo napětí zdroje dopočítej...
;-)
Jen - pokud bys LED připojil na zdroj o napětí 2,1 V, nebudeš potřebovat odpor žádný (při tomto napětí diodou teče právě oněch 20 mA) - takže od napětí tebou uvažované baterie si oněch 2,1 V odečti...


Avatar uživatele
Zlatý

Plochá baterie 4,5 V - dvě LED do série můžeš i bez odporu, nebo odpor 15 OHM/ 0,1W
Paraelně na 4,5 V odpor 12O OHM/0,1W


V prvním odkaze je nesmysl. Dělí se tam mA, místo A. Hodnoty tudíž vycházejí 1000 x větší.


Avatar uživatele
Bronzový

Tak Ohmův zákon moc nefunguje, u led diod je nejlepší pokus omyl, navíc baterie.
Kup si dvě 1,5 tužkové a pouzdro na ně http://www.ges.cz/…
Potom trimr, stačí i nějaký slabý http://www.ges.cz/…
Baterie strč do držáku, přidělej trimr (prostřední na baterky a jeden z těch dvou na leddiody...rozdíl je v tom, že se při otáčení odpor zmenšuje nebo zvětšuje) potom leddiody zapoj vedle sebe a trimr nastav na minimum. Zapoj a zvyšuj trimr dokud nebude požadovaně svítit ledka.


Avatar uživatele
Stříbrný

Rozmysli se co přesně chceš. Byla by teoreticky možnost připojit je do série k ploché baterii s rezistorem (4,5-2*2,1)/0,02=15Ohm. Ale je to zcestná úvaha. Pro tu diodu se uvádí napětí 1,8-2,2V. Nikdo Ti neřekne přesnou charakteristiku diody, kterou zrovna máš v ruce. Pokud to zapojíš takhle, a ta dioda bude zrovna 1,8V pak by tekl proud 60mA. To ta dioda vydrží pár sekund/minut (ono by se napětí na diodě o chlup zvýšilo a proud by byl o něco menší, ale stejně to ty diody nezvládnou)
Dále baterie má 4,5V jmenovité napětí. Pokud je čerstvá, napětí bude větší. S časem bude klesat a s ním i svit diod.
pokud dáš dvě červené LED přímo na plochou zaručeně nevydrží déle jak minutu.
Standardně k ploché můžeš dát 120-150Ohmů (120 a 150 jsou standardně dostupné) rezistor sériově s jednou LED. Pokud chceš mít dvě LED, pak dvě dříve popsané větve (LED+rezistor) připoj k baterce zároveň . Sériově LED nedporučuju, je problém bez nastavování udržet proud. Stejně tak nedoporučuju dvě LED paralelně a k nim do série odpor poloviční hodnoty, mohou kvůli různým parametrům svítit každá jinak a ta svítivější může schořet. Tedy schořet jako první, ta druhá ji bude brzo následovat.

Červenou LED můžeš zpravidla připojit napřímo ke knoflíkovému 1,5V článku, ale je to trochu risk. A LEDka nebude svítit naplno (většinou nevadí)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

rigormortis: Ohmův zákon funguje velice dobře. Jen je třeba vědět kdy a s jakým omezením je možné jej použít.

Mr Proper: Ještě k mému příspěvku. Spočtené hodnoty rezistorů jsou pro maximální bezpečný proud diodou. Pokud Ti stačí o chlup nižší svit, dej rezistory větší. Tohle budeš muset vyzkoušet. Vzhledem k vnímání světla i dvojnásobný odpor a tím polovičníproud LEDkou má za důsledek subjektivní snížení svítivosti LED jen o trochu. Ale zato dvojnásobnou výdrž na baterii.

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Očividně jste ještě neměl moc co do činění s LED.
Jejich vnitřní odpor a odběr se mění na jejich teplotě (ta je v provozu až 75stupňů) a během zahřívání se tedy mění poměry, jaký by měl být použit rezistor.
I zkušení vývojáři zařízení musí často jít metodou pokus omyl pokud se jedná o LED, jelikož si nemohou dovolit, aby zařízení po několika dnech jednoduše přestalo fungovat, nebo se radikálně přeřívalo nebo zkracovalo životnost clého zařízení.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 921
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.