MrProper

Jaký odpor na 2 LED diody?

Jaký odpor a baterii (z běžně dostupných) mám připojit, když chci zapojit tyto dvě LED diody (je mi jedno jestli paralelně nebo sériově)?

2× LED 5mm červená; 110°; 80 mcd; 2,1 V; 20 mA

Prosím o co nejjednodušší zapojení a vysvětlení jsem naprostý začátečník.

Děkuji

Odpovědi
brillant

https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=od­por+led&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

anonym

Platí Ohmův zákon (U = I . R) – takže si odpor nebo napětí zdroje dopočítej…
😉
Jen – pokud bys LED připojil na zdroj o napětí 2,1 V, nebudeš potřebovat odpor žádný (při tomto napětí diodou teče právě oněch 20 mA) – takže od napětí tebou uvažované baterie si oněch 2,1 V odečti…

mosoj

Plochá baterie 4,5 V – dvě LED do série můžeš i bez odporu, nebo odpor 15 OHM/ 0,1W
Paraelně na 4,5 V odpor 12O OHM/0,1W

V prvním odkaze je nesmysl. Dělí se tam mA, místo A. Hodnoty tudíž vycházejí 1000 x větší.

rigormortis

Tak Ohmův zákon moc nefunguje, u led diod je nejlepší pokus omyl, navíc baterie.
Kup si dvě 1,5 tužkové a pouzdro na ně http://www.ges­.cz/cz/halter-1xum5d-GES07603066.html
Potom trimr, stačí i nějaký slabý http://www.ges­.cz/cz/pt-10-l-100r-GES05302875.html
Baterie strč do držáku, přidělej trimr (prostřední na baterky a jeden z těch dvou na leddiody…rozdíl je v tom, že se při otáčení odpor zmenšuje nebo zvětšuje) potom leddiody zapoj vedle sebe a trimr nastav na minimum. Zapoj a zvyšuj trimr dokud nebude požadovaně svítit ledka.

Dochy

Rozmysli se co přesně chceš. Byla by teoreticky možnost připojit je do série k ploché baterii s rezistorem (4,5–2*2,1)/0,02=15Ohm. Ale je to zcestná úvaha. Pro tu diodu se uvádí napětí 1,8–2,2V. Nikdo Ti neřekne přesnou charakteristiku diody, kterou zrovna máš v ruce. Pokud to zapojíš takhle, a ta dioda bude zrovna 1,8V pak by tekl proud 60mA. To ta dioda vydrží pár sekund/minut (ono by se napětí na diodě o chlup zvýšilo a proud by byl o něco menší, ale stejně to ty diody nezvládnou)
Dále baterie má 4,5V jmenovité napětí. Pokud je čerstvá, napětí bude větší. S časem bude klesat a s ním i svit diod.
pokud dáš dvě červené LED přímo na plochou zaručeně nevydrží déle jak minutu.
Standardně k ploché můžeš dát 120–150Ohmů (120 a 150 jsou standardně dostupné) rezistor sériově s jednou LED. Pokud chceš mít dvě LED, pak dvě dříve popsané větve (LED+rezistor) připoj k baterce zároveň . Sériově LED nedporučuju, je problém bez nastavování udržet proud. Stejně tak nedoporučuju dvě LED paralelně a k nim do série odpor poloviční hodnoty, mohou kvůli různým parametrům svítit každá jinak a ta svítivější může schořet. Tedy schořet jako první, ta druhá ji bude brzo následovat.

Červenou LED můžeš zpravidla připojit napřímo ke knoflíkovému 1,5V článku, ale je to trochu risk. A LEDka nebude svítit naplno (většinou nevadí)

Dochy

rigormortis: Ohmův zákon funguje velice dobře. Jen je třeba vědět kdy a s jakým omezením je možné jej použít.

Mr Proper: Ještě k mému příspěvku. Spočtené hodnoty rezistorů jsou pro maximální bezpečný proud diodou. Pokud Ti stačí o chlup nižší svit, dej rezistory větší. Tohle budeš muset vyzkoušet. Vzhledem k vnímání světla i dvojnásobný odpor a tím polovičníproud LEDkou má za důsledek subjektivní snížení svítivosti LED jen o trochu. Ale zato dvojnásobnou výdrž na baterii.

rigormortis

Očividně jste ještě neměl moc co do činění s LED.
Jejich vnitřní odpor a odběr se mění na jejich teplotě (ta je v provozu až 75stupňů) a během zahřívání se tedy mění poměry, jaký by měl být použit rezistor.
I zkušení vývojáři zařízení musí často jít metodou pokus omyl pokud se jedná o LED, jelikož si nemohou dovolit, aby zařízení po několika dnech jednoduše přestalo fungovat, nebo se radikálně přeřívalo nebo zkracovalo životnost clého zařízení.