quentos

Jak zaplašit či uklidnit myšlenky před spaním, když se potřebujete dobře vyspat, a následně dobře usnout?

Otázka typu „jak usnout“ už tu byla několikrát, ale tentokrát chci zdůraznit nadcházející náročný den. Člověk už je „duchem“ v následujícím dni a následkem toho nemůže usnout. Vlastní zkušenost. Převaloval jsem se do tří hodin ráno a podle toho to následující den taky dopadlo. Dechová cvičení jsem zkoušel (hluboký nádech, krátké zadržení dechu a ještě hlubší výdech), předtím pivo, procházka na vzduchu… houby platné. Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já mám takovou metodu, že se zneklidňující myšlenky snažím zaplašit tím, že přehodím výhybku. Ale ne počítáním oveček, jak to děla Mr.Bean s kalkulačkou v ruce. Zaměstnám mozek třeba tím, že si podle abecedy vybavuju města, řeky, ostrovy, osoby apod. a dávám si pozor, aby mi to nezklouzlo zpět. Nebo: co všechno se vyrábí ze dřeva, opět podle abecedy. Většinou se mi u toho podaří usnout.

Další odpovědi
da ny

„.. Člověk už je „duchem“ v následujícím dni.. “⇒ špatně.
Nemyslet na NIC! Jdu spát, hned usnu. Zahnat každou myšlenku.
Žádná rekapitulace dne!
Je k ničemu řešit den/dny minulé. Je nesmyslné řešit, co bude, může být a co kdyby…
Nač řešit den/čas minulý. Proč řešit, co přijde, co budu dělat, jak to asi dopadne,
co zase bude …? Prostě, jako jepice 😁
Pokud na něco pomyslet, tak na pěkné místo, krajinu, věc. Kde/kdy mi bylo hezky,
kde se mi líbilo. Kdy jsem byl spokojený, šťastný (i s vizualizací, podobně jako u Silvovy metody).
Někomu pomáhá počítání oveček.
Jindy je prý vhodné (pokud se vkrádají myšlenky, obavy apod.) opakovat si slůvko „NIC“
A případně si tato 3 písmena ve velkém vizualizovat.
Kdo umí, navodit se do hladiny alfa. Tady pro mne byla kdysi „zdlouhavá“ právě Silvova metoda.
Kdy se mělo v hladině alfa něco vykonávat. Při odpočítávání jsem právě vždy jen usnula jako špalek.

Dnes úspěšně používám jinou metodu (není pro skeptiky). Když je „nejhůř“ (max. ěx v roce)
Použiji „NIC“ 🙂.
Má být tma. Zatažené žaluzie, alespoň závěsy. Žádné modré světlo v místnosti.
Pokud musí být Mt, tak červené podsvícení. Vypnout z proudu vše, žádné svítící
Kontrolky a obrazovky (zejména modré, ty kradou melatonin).

ten který je

Přenést se myšlenkami do dětství a zapomenout na náročný den.

nyjono

Mně pomáhá čtení nebo sledování filmu. Samo, že tě musí obsah zaujmout.

paul1

Už jsem o tom před časem tady psal. Já mám osvědčenou metodu v tom, že po ulehnutí se snažím
v pomalém rytmu nadechovat do oblasti břicha, potom pomalu vydechovat. Asi v takovém rytmu, jako dýchám při usínání. Na toto dýchání soustřeďuji veškerou pozornost, jiné myšlenky odháním.

callmehelf

Modlím se.

Hufnágl

Rád bych poradil, ale takové problémy nemám. Ještě nemám druhou nohu na lůžku a už spím. Ale než jdu spát, tak si dám nějaký cvičení, něco lehkého k jídlu a spím v chladné ložnici.

elkon

Zamyslet se nad nějakou záležitostí, kterou bude potřeba řešit.

Tw!st

Tento problém jsem řešil léta. Jediné co mi pomáhá je silná fyzická aktivita každý den, pro mě to je minimálně hodina posilovny. Také pomáhá nebýt celý den zavřený doma ale pohybovat se mezi lidmi i v neděli. Jinak budeš neustále přemýšlet o zítřku a tím budeš jenom prohlubovat svůj problém.

LucinkaVyh

Také něco, co často řeším. Zkuste projít https://www.vys­pise.cz/article/cz/ti­py-co-delat-kdyz-nemuzete-spat. Pomáhá mi myslet na konkrétní milé lidi. Někdy si dávám droždí (béčko), železo.