LANKOVÁ

Jak založit účet, když má někdo exekuční příkaz k úhradě v práci?

Dobrý den, přítel má exekuční příkaz k úhradě v práci, takže mu to strhávají tam. Jenže problém je v tom, že chtějí, aby si založil účet, kam mu budou výplatu posílat. Na ruku nevyplácí. Jak se bránit tomu, aby mu zbytek peněz sebrali z toho účtu? Máme 3 malé děti a platíme nájem. Předem oznamuji, že ani já sama si založit účet nemohu. A nikdo v okolí si to nechce troufnout, aby tam chodila přítelova výplata.

Odpovědi
Edison

Tomu se neubráníš. Pokud si založí oučet, mohl by jej kontrolovat i exekutor. Ono totiž může snadno dojít k tomu, že na něj můžou přicházet i jiné příjmy, které by mohl nárokovat věřitel nebo exekutor.

Schluker

Exekutor by mu teoreticky mel ponechat nezabavitelne minimum. Navic, ucet si zakladat nemusi, zamestnavatel ho nemuze nutit, nema pro to oporu v zakone..

ivzez

Jestli na účet bude chodit pouze výplata,
mělo by stačit doložit exekutorovi, že na účet chodí jenom výplata.

Protože mzda (plat) je postižitelná pouze srážkami ze mzdy,
které provádí a odvádí zaměstnavatel, neměl by exekutor účet zablokovat.

Ale schůdnější je se dohodnout se zaměstnavatelem
o výplatě v hotovosti.

ivzez

Co je „exekuční příkaz k úhradě v práci“?

Dochy

Schluker: To sice máš pravdu, ale zaměstnavatel ho také nemusí držet ve stavu zaměstnaných. Vynutitelnost té výplaty na ruku mi připadá poněkud problematická, přestože podle zákona by to měl zaměstnavatel umožnit.