rybíz

Jak vyřešit tento problém?

Na vánoce jsem si ve slabší chvilce koupil na internetu digitální foťák Olympus X-840. Posléze jsem zjistil, že je na tužkové baterie 2 krát 1,5 V. Vydrželi asi měsíc a vyfotil jsem přibližně 120 fotek. Pak nastal problém. Každé nové baterie se vybijí po 5 až 15 fotkách. Koupil jsem si kvalitní nabíjecí baterie ( ale vyrábějí se pouze po 1,25 V )což je pro provoz foťáku asi málo, takže po nabití se také hned vybijí. Podotýkám, že kapacita je nejvyšší možná. Jak to udělat, abych mohl vyfotit naráz třeba přes 100 fotek?

Nejlepší odpověď
mosoj

Foťák je přístroj proudově náročný a nenabíjecí baterie nejsou pro něj vhodné. Pokud chcete používat primární články AA tak jedině alkalické. Běžně se ale používají nabíjecí NiMh AA akumulátory, bez ohledu na to, že mají 1,2 V !! Některé foťáky mají přepínání na primární nebo aku.
Většinou ale to tolerují. Souvisí to s vybíjecí charakteristikou baterie nebo AKU. To by bylo ale na dlouhé povídání.
Váš problém je v tom že jste si koupil aku AA měkké s vysokým vnitřním odporem. Bohužel se to stává a výrobci to nerozlišují. Doporučuji nabíjecí aku AA nového typu ENELOPE ( Sanyo), RECYKO ( GP ), INFINIUM ( Philips) bez ohledu na to, že mají zdánlivě nízkou kapacitu 2000 mAh. Jsou kvalitní a téměř nemají samovybíjení.
Neznám žádného z kolegů, kteří by používali ve foťáku nenabíjecí baterie. Ńabíjecí jsou
daleko nejlepší a běžná výdrž bývá 200 – 500 fotek.

Další odpovědi
GangstaHelper

Standardní výdrž baterie po nabití je do měsíce, pak se musí i bez používání znovu nabít (musím, myslím musí, jinak už nepujdou nabít vůbec).

120 fotek je docela málo, ale záleží, jestli fotíte s bleskem a samozřejmě na typu fotoaparátu. 100 fotek by měl ale zvládnout. Já s mým prehistorickým olympusem na 4× AA baterii vyfotím i 300 fotek bez blesku, s bleskem fotím jen zřídka, takže nevím, ale hodnota pod 70 by mě moc neudivila.

Nabíjecí baterky mají nižší napětí, 1,2–1,3V, fotoaparát by měl být schopný s nimi pracovat.

Ve srovnání nenabíjecích a nabíjecích baterií je pravda, že nenabíjecí vydrží o poznání déle, i když se jejich kapacita podobně jako u nabíjecích neudává.

Pokud bude problém přetrvávát, doporučil bych konzultaci u výrobce a případnou reklamaci (problémy s čidlem kapacity baterií jsou u olympusu, bohužel, běžné).