anonymmm

Jak vypočítám stoupání na trati v metrech, když mám zadáno stoupání v promilích a délku trati?

(přesné zadání sem napsat nemohu, protože by mi ho admin. smazal)

Nejlepší odpověď
Drap

1 promile je tisícina.

Další odpovědi
anonym

a – stúpanie (promile)
s – dĺžka stúpania
v – výška stúpania
alfa – úhol stúpania

alfa = 90*(a/10) //pravý uhol * percentuálne stúpanie, zistíme veľkosť uhla v stupňoch

podľa sínusovej vety vieme že:
sin alfa = v/s ⇒ v = s * sin alfa

a hotovo.

mosoj

Zřejmě špatně položená otázka. Pravděpodobně ti nejde o stoupání ale o dosažené převýšení !!
Stoupání 5 promile je stejné jako v metrech stoupání 5m na 1000 m. ( pozor ale bere se vodorovná (odvěstna) rovina, ne délka silnice (přepona).

Když si to namaluješ, dospěješ ke dvěma podobným!!! pravoúhlým trojúhelníkům. Z vět o podobnosti pravoúhlých trojúhelníků již snadno spočteš to převýšení na tu tvoji zadanou délku silnice.