tomovka

Jak vypočítám obsah trojúhelníku bez kreslení, pokud znám pouze jeho vrcholy?

Trojúhelník je vepsaný v grafu několika funkcí (y=exp(x/5), x=1/5, 5×+y-1=0). Vypočítané vrcholy jsou v (1/5;0), (0;1), (1/5;1,0408). Celé se to má počítat bez rýsování, takže nejpíše integrály, ale i tak nevím jak na to.

Nejlepší odpověď
Quimby

Tak určitý integrál jako plocha pod křivkou by šel, ale přijde mi to zbytečné. Lepší řešení je to počítat přes vektory a vektorový součin.

Další odpovědi
gecco

Snadno…
😉
Nakresli si to…
Jen drobná rada – funkce, které trojúhelník definují, jsou funkce přímek…
😉
_____________­____________________
Ale houbeles integrály (i když i to by šlo…) – jak píšu – nakresli si to (ne „narýsuj“, naprosto stačí náčrtek pro názornost…
Ovšem ten výpočet by se mi dělat nechtělo…

  1. pro výpočet délek stran trojúhelníka ti stačí starý dobrý Pythágoras
  2. a pro výpočet obsahu ti pak stačí určit vzdálenost jednoho z vrcholů od protilehlé strany (a délka této strany), ne??

😉

Takže jeden Pythágoras a jedno určení vzdálenosti bodu od přímky (úsečky)…
😉

orwell

Lze také takto:
P = 0,5(x1(y2 – y3) + x2*(y3 – y1) + x3*(y1 – y2)), kde x1, y1 jsou souřadnice vrcholu A, obdobně x2, y2 souřadnice vrcholu B a x3, y3 patří vrcholu C. Pokud by vyšel P záporný, je třeba vzít abs. hodnotu.
viz H. J. Bartsch – Matematické vzorce

Awe

No už sem ze školy asi dlouho pryč…Absolutně nemám tušení jak na to

Kelt

P= 1/2 . /y1(x3– x2) + y2(x1 – x3) + y3(x2 -x1)/
To lomítko před a po výraze je absolutní hodnota.Vychází 0,10408 .