FlAsh_7

Jak vymýšlíte programy?

Dobrý den, nedávno jsem našel na jednom foru program, který si tam člověk vytvořil pro Raspberry Pi. Program měl účel měřit teplotu. Proto se ptám jak Vy(programátoři a technicky zdatní lidé) vymýšlíte programy? Jak/jakým způsobem v tom vidíte ten systém?

Odpovědi
led

Niektorí v tom vidia program, krásu zákutí počítačových príkazov, nehľadajú využiteľnosť, tá z toho nakoniec výjde ako vedľajší produkt,
niektorí vidia najprv cieľ a následne hľadajú cestu k nemu,
niektorí, ako napríklad ja, postupne si skladajú „rubikovú kocku z Bytov a bitov“ pospájanú príkazmi a podmienkami a keď z toho bude praktický a konkrétny program, divia sa tomu, čo a ako stvorili 🙂

Zjednodušene: vytvárať počítačový program je ako správne vkladať tie vhodné slová do súvislej vety. Vety následne pospájať do zrozumiteľného textu. Keď pochopíte tento text a jeho význam, tak som tento „program“ správne vytvorila.

anonym

Jakým způsobem v tom vidíme systém, řekl bych logickou dedukcí a analýzou potřeb, kterým má systém vyhovět (pomoci, usnadnit, urychlit, zpříjemnit, zefektivnit).

Pokud jde o využití RASPI, NODEMCU, ARDUINO a podobných jako boardu pro klientské komponenty smart home či centální hub, tam je ta optimální architektura v podstatě již dána zkušenostmi a dosavadním vývojem. Optimální je založit vždy centrální hub, k němu připojovat senzory například protokolem MQTT a na centrálním hubu publikovat nějaké aplikační rozhraní pro všemožné účelové či univerzální terminály, mobilní telefony a jejich aplikace, počítače atp. Díky tomu může hub na základě znalosti hodnot všech senzorů a stavu všech zařízení rozhodnout co je třeba vykonat, na co je třeba uživatele upozornit v dané chvíli a to od triviálních úloh „byl stisknut vypínač a světlo je zhasnuté“ → „tedy rozsvítit světlo implicitně provázané s vypínačem“ až po komplikovanější typu „je ráno 5:00, venku je ještě tma“ → „pomalu rozsvítit světla, zatáhnout žaluzie aby nebylo vidět dovnitř, spustit hudbu, upozornit hlasem na odjezd autobusu za 26 minut ze zastávky a stáhnout předpověď počasí, tu zobrazit v ukryté obrazovce za zrcadlem ve chvíli kdy do koupelny uživatel vstoupí na displeji nad chodovými dveřmi vytrvale zobrazovat přehled ozjezdů nejbližších spojů ze zastávky do práce a upozornit pípnutím v čase kdy je vhodné na zastávku vyrazit abyste tam nečekali zbytečně dlouho i se zohledněním známých údajů o nabraném zpoždění konkrétního spoje“ … navýmýšlet se toho dá hodně a ve chvíli kdy máte celý byt tak říkajíc programově pod palcem skrze všemožné senzory, relátka a servomotry, jsou možnosti téměř neomezené…

Bohužel dnes lidé chytrou domácnost ještě chápou dost odlišně, koupí si barevnou žárovku ovládanou přes mobil, nebo váhu která posílá data přes wifi do cloudu a hned je t opodle nich smarthome, to bohužel svědčí o výrazném nedostatku představivosti s ohledem na to jak může skutečný smarthome projekt vypadat.