smoulinkaq

Jak vyčistit motor u tyčoveho vysavače Rowenta?

papiry jsem bohužel někde založila a nemužu je najit a moc už zapacha

Odpovědi
elkon

V motoru nemá co zapáchat, pokud není spálený. Jedině, že se vám tam dostaly vlasy, nebo trochu prachu. Zřejmě vám zapáchá prostor na smetí nebo cesta k němu. Pokud se vám podaří motor otevřít, na vyčištění použijte stlačený vzduch (např. ve spreji, dostane se koupit tam kde prodávají počítače). Žádné rozpouštědlo nepoužívejte, mohlo by dojít k poškození izolace vinutí. Ani Arvu, ta je určená pro zařízení od oleje, nebo vazelíny a pod. a oplachuje se vodou. Ne pro elektromotory. V drogerii lze koupit voňavé tyčinky pro vysavače. Tyčinka se vloží před vysáváním do prostoru určeného pro sběr smetí.

aliendrone

Pokud jde o čištění MOTORU (tedy pro uživatele normálně nedostupného místa), tak to vzdej, bez urážky – na to nemáš. Kde jsou ty doby, kdy k rozebrání stačily křížové šroubováky PH/PZ, ve vzácnějších případech imbus/torx. Dnes na rozebrání potřebuješ spešl profily („trohjúhelník“, „H“, „Y“ i jiné) a ty nejspíš ve tvém vercajku nebudou. Tudíž se dovnitř ani nedostaneš.

Pokud to ale zvládneš, tak doporučuji po rozhození motoru vzít štětec s Arvou (nebo alespoň benzínem, je levnější, zato víc smrdí) či jiným PRCHAVÝM čističem pečlivě ošetřit vinutí, rotor a vůbec (s vyjímkou plastů podlehajících rozleptání – ty doufám poznáš sama) všechno. Nech to pak DOBŘE vyvětrat (nejlépe v průvanu, cca den – dle teploty), ať ti to pak nesmrdí. Nezapomeň (když už budeš v tom) ošetřit ložiska rotoru (namazat) a čeknout uhlíky! (Je k vzteku, když to pracně rozebereš , pak složíš a Murphyho zákony zafungují, že do měsíce ti to klekne kvůli opotřebeným uhlíkům, tudíž rozebrat ZNOVU a měnit uhlíky!) ;) :)

Po sestavení nech běžet NAPRÁZDNO (bez filtrů) asi tak 10–20minut pro doovětrání pachu rozpouštědla. Následně na filtr (nebo sáček) nakapej trochu směsi lihu (pokud možno lékarnický, bo technický víc „smrdí“ denaturanty) a esenciálního oleje (dle vlastní preference, hlavně aby ti voněl) 1:1 a opět nech cca 10 minut běžet naprázdno (nevysávat)!

NEBO

Pro tebe vhodnější je asi postup, že to „uživatelsky rozhodíš“ (tedy všechno co zvládneš rozebrat bez vercajku) a pečlivě vymyješ nějakým spešl bezoplachovým desinfekčním čističem jako http://www.pro­fikuchyne.cz/be­zoplachova-dezinfekce-diversey-suma-alcohol-spray/ a následně provést „odorizaci“ již výše zmíněnou směsí lihu a esenciálního oleje. Sice to není tak dobré, jako to co zmiňuji výše, zato bys to mohla ale zvládnout sama. :)

Dochy

elkon: Má zkušenost říká, že všechny vysavače po čase páchnou. Je jedno jak se staráš o prostor na smetí. Vzhledem k tomu, že ten vzduch se zároveň používá pro chlazení motoru, jemnej prach se tam zkrátka dostane a usadí. Je jedno jak často měníš HEPA filtr, vysavač mi zkrátka smrdí. Ještě že nemáme koberce, takže vysavač poslední dobou ani moc často nepoužíváme…