aliendrone

Jak vnímáte na nás páchaný ekoteror ve světle pokroků Číny?

Emisní povolenky, Green Deal, elektrodebilita a především ZVYŠUJÍCÍ se ceny (energií, z toho plynoucíceny výroby a v konečném důsledku VŠEHO). Čína poté, co se odtrhla od mezinárodního projektu ITER (fúzní elektrárna) kvůli nespokojenosti s postupem prací se vydala vlastní cestou a nyní https://ct24.ces­katelevize.cz/ve­da/3424226-cinsky-tokamak-se-na-18-minut-rozpalil-na-120-milionu-stupnu-celsia-slunce-na-zemi-se (i když z nwm jakého důvodu jsou tam uváděny nesmyslné bláboly ve stylu „reaktor je navržen tak, aby co nejvěrněji kopíroval proces fúze na Slunci“)! :o
Je jasné, že jsou již KRŮČEK od projektu fúzní elektrárny, kterou nám od vědců až po politiky slibují celý život. Chápu, že mnozí z vás mají mnohem blíže do penálu, než k energii z fúze, ale kdybyste měli žít ještě 50let, CO byste na to řekli?

Obrázek je čórka z https://slide­player.cz/sli­de/3035071/

Nejlepší odpověď
zjentek

Taky jsme se mohli vydat cestou kulových blesků. Nikdy nevznikla žádná mezinárodní skupina jejich lovců. A tak tyto úkazy nakonec jako by zcela vymizely. Naše chyba. Možná se nacházíme v nějaké fázi popírání, kdy nevíme, čemu spravedlivé věnovat prostor v médiích. A tak máme třeba virus, ale kulový blesk už ne. Kdo s čím zachází, tím také schází. A naivita člověka často nezná hranic. Už umíme pavoučí síť, že se pouštíme do slunce? Čemu jsme dávali veškerý prostor v médiích dosud? Kým jsme se díky toho stali? Vysvětlení může přinést Disraeli ve svém slohu. Vymáhá nám všem držky v učebnicích ABYCHOM POCHOPILI a bude to.

Další odpovědi
Beno

Co se bude dělat se vzniklým heliem při reakci?

Kepler

V tohletom jsme všichni laikové a čert ví, co tam jsou potíže. To není jako zatopit ve šprerhéltu nebo udělat obyčejnou atomovku. Každopádně by to bylo trvalé a čisté řešení Jen aby se toho dožily naše děti a vnoučata a že ještě nebude pozdě.

Pepa25

A kde je ta zpráva o tom pokroku (kromě toho, že „je to jasné“)?

aliendrone

Pepa25>>> Teď si nejsem jistý na co se ptáš? Totiž asi před rokem slavili nějakých 100s, nyní 10× více. Doba udržení teploty/reakce cca 1000s je zlomová pro praktickou využitelnost (abys vyrobil znatelně více energie, než na její výrobu spotřebuješ). Pro srovnání – Evropě/USA tohle trvalo cca 30let. Nechápeš důsledky?

Jde o RYCHLOST jakou postupují, než my se vybabráme (svým vlastním tempem) s ITEREM, tak v již Číně BUDOU STÁT komerční fúzní elektrárny. A jaké to bude mít pro Evropu KATASTROFÁLNÍ DŮSLEDKY ti snad již nemusím vysvětlovat. :(

aliendrone

Beno>>> Předpokládám, že NIC, jakkoliv je He velice žádané. Vzniklé množství bude z jakéhokoliv (ať komerčního či ekologického) hlediska bezvýznamné. Tedy ne že by He nějak škodilo, je to dokonale inertní plyn (VIII A skupina), nechce se slučovat/reagovat s ničím. :)
V technice ale má důležitou pozici (je to prvek s nejnižší teplotou tuhnutí, je kapalné již při teplotě 1K), mít ho tak víc (potažmo lacinější). ;) :D :D

Beno

Elektřinu lze vyrobit i jiným způsobem, než v Tokamaku.
https://oener­getice.cz/obno­vitelne-zdroje/obri-solarni-elektrarna-sahare-by-mohla-elektrickou-energii-zasobovat-celou-evropu

aliendrone

Beno>>> Ale no tak. Vydal by ses na milost a nemilost bubakinům? Když by jim pak stačilo jen otočit vypínačem a budeme v háji? ;) :)

zjentek

🤟