kia

Jak uvolnit rohový ventil přívodu vody do WC? Je zanesený tzv. „vodním kamenem“.

Odpovědi
Jiří Bohumil

Jde o to, jaký je to typ. U starého litinového ventilu se dala (s trochou štěstí) vyšroubovat hřídel s kuželkou. A jsou i novější podobného provedení. Pro otevření a uzavření je nutno otáčet vícekrát, uvnitř je kuželka se sedlovým těsněním.
Ale zde jde zřejmě o typ, ve formě otočného šoupěte (podobné „kuláčku“). Ten se pouze pootáčí o 90 st.
A ten když nejde „protočit“ je jej nutno demontovat a vyčistit „na ponku“. A doporučuji jej zrovna vyměnit. Je to jednodušší a jistější. A pokud „zarůstá“, tak sehnat spíše ten „sedlový“ ventil. I ty se snad ještě vyrábí.