paul1

Jak udělat řízky z magnolie?

Dobrý den,
prosím o radu jak udělat a hlavně kdy řízky z magnolie? Chtěl bych darovat sousedům, naše magnolie je cca 4m vysoká,
krásně kvete plnými fialovými květy, škoda, že se nedá k dotazu připojit i fotografie. Chtěl bych, aby se z krásy
tohoto stromu těšili i sousedi a známí, jen nevím, jak na to. Za rady předem děkuji, Pavel

Nejlepší odpověď
johana 56

Magnolie patří ke keřům, u kterých nebývá domácí řízkování vždy úspěšné.
Řízkuje se v období vegetačního klidu (říjen – únor) Vhodnější je zdravou větvičku (20–30 cm) od rostliny jakoby 'odloupnout‘. Před nasazením ve spodní části cca 3–5 cm seříznout tenký plátek kůry a alespoň jeden den nechat namočenou ve stimulátoru (práškový nebo tekutý prostředek podporující zakořenění a růst).
Řízky mohou přezimovat také ve větších nádobách s kvalitní zeminou bohatou na živiny v tmavém prostředí s max. teplotou 5°C a občasnou zálivkou.

Další odpovědi
Drap

Řízkování magnolii je dost problém , dělá se to z rychlených rostlin a používají se zelené řízky. Proto jsou sazenice ta drahé. Lze ji rozmnožit hřížením. Ohneš spodní větvičku až k zemi, přichytíš ji drátem k zemi a pokud se jí daří, tak za rok má solidní kořínky k přesazemí