dust8

Jak udělat, aby se kontrolka levného a drahého el. proudu dala nainstalovat i do jiného patra, než v kterém je umístěna?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, pkud máš vícesazbový tarif (kdysi se tomu říkalo „noční proud“), tak zajisté některé spotřebiče (typicky bojlery, akumulačky apod.), jsou spínány pomocí relé v pojistkové skříni (jsou pod napětím jen když běží nízký tarif). Stačí tedy se připojit k takovému spotřebiči (k jeho vedení) a dál snad nemusím vysvětlovat. ;) :)

Další odpovědi
Kepler

Tak to by asi nešlo. Kdy se mi přepnul tarif, jsem poznal podle hlasitého cvaknutí v pojistkové skříňce v předsíni. Domnívám se, že přepínání tarifů se děje v elektroměrové skříni pro více bytů, zpravidla v přízemí. Znamenalo by to zásah do elektroměru a to se nesmí. Nejsem ale elektrikář, takže se můžu mýlit.

Dochy

Tomu zařízení, které by to zvládlo, se říká kabel.

Hufnágl

Na to nepotřebuješ kontrolku. Stačí, když se na netu, u mne to je E-On, zaregistruješ a zjistíš si, kdy máš levný proud.
pásmo nízkého tarifu
D 57d – relé1 – TAR (1.9.2020 – 25.10.2020)

Pondělí – Pátek09:00 – 12:00
13:00 – 16:00
17:00 – 20:00
21:00 – 08:00

Sobota – Neděle a svátek12:00 – 13:00
14:00 – 15:00
16:00 – 20:00
21:00 – 11:00

Dochy

Kepler: Měl jsem za to, že HDO je vždy spřaženo s jedněma hodinama. Ale je fakt, že to tak nutně být nemusí. Rozhodně nejde o zakázaný zásah, jen to musí dělat elektrikář. Ti co mají přepínaní jej mají z nějakého důvodu, obvykle bojler, topení, tepelné výměníky apod. V podmínkách pro přiznání toho tarifu je, že např. u bojleru bude znemožněno zapnutí v době vysokého tarifu. Řeší se to tak, že od hodin k bytovému/do­movnímu rozvaděči je natažen kablík, v hodinách je připojen na kontakt který tuším spíná nulu (alespoň tak jsem to viděl u nás v rozvaděči, ale klidně to může být technicky trochu jinak) a v rozvaděči je stykač, který zůstane sepnutý jen v případě kdy je „dovoleno“ topit. Nevidím důvod proč by tento signál nebylo možno „rozmnožit“ například přidaným relátkem.

aliendrone

Kepler>>> Ono je to v podstatě stejné, jen ta relátka (dnešní) nedělají takový kravál při spínání. Na elektroměru se ti změní jen to, že kWh ti při nízkém tarifu přestanu naskakovat čísla na L1 a začnou naskakovat na L2 (L3, L4 jsou pořád na svém, pravděpodobně je to rezerva pro ještě jiné tarify). Nwm, nechám to profíkům elektrikářům. :)

Kepler

No jo, vlastně je to jednoduché. Ti co mají i nízký tarif, mívají i bojler. Takže stačí mrknout na jeho kontrolku. Musí to ale stihnout, než ohřev vypne termostat, nebo ho na chvilku nastavit na vyšší teplotu.