Avatar uživatele
dust8

Jak udělat, aby se kontrolka levného a drahého el. proudu dala nainstalovat i do jiného patra, než v kterém je umístěna?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1303 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

No, pkud máš vícesazbový tarif (kdysi se tomu říkalo „noční proud“), tak zajisté některé spotřebiče (typicky bojlery, akumulačky apod.), jsou spínány pomocí relé v pojistkové skříni (jsou pod napětím jen když běží nízký tarif). Stačí tedy se připojit k takovému spotřebiči (k jeho vedení) a dál snad nemusím vysvětlovat. ;) :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Tak to by asi nešlo. Kdy se mi přepnul tarif, jsem poznal podle hlasitého cvaknutí v pojistkové skříňce v předsíni. Domnívám se, že přepínání tarifů se děje v elektroměrové skříni pro více bytů, zpravidla v přízemí. Znamenalo by to zásah do elektroměru a to se nesmí. Nejsem ale elektrikář, takže se můžu mýlit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Tomu zařízení, které by to zvládlo, se říká kabel.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hufnágl

Na to nepotřebuješ kontrolku. Stačí, když se na netu, u mne to je E-On, zaregistruješ a zjistíš si, kdy máš levný proud.
pásmo nízkého tarifu
D 57d – relé1 – TAR (1.9.2020 – 25.10.2020)

Pondělí – Pátek09:00 – 12:00
13:00 – 16:00
17:00 – 20:00
21:00 – 08:00

Sobota – Neděle a svátek12:00 – 13:00
14:00 – 15:00
16:00 – 20:00
21:00 – 11:00

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Kepler: Měl jsem za to, že HDO je vždy spřaženo s jedněma hodinama. Ale je fakt, že to tak nutně být nemusí. Rozhodně nejde o zakázaný zásah, jen to musí dělat elektrikář. Ti co mají přepínaní jej mají z nějakého důvodu, obvykle bojler, topení, tepelné výměníky apod. V podmínkách pro přiznání toho tarifu je, že např. u bojleru bude znemožněno zapnutí v době vysokého tarifu. Řeší se to tak, že od hodin k bytovému/do­movnímu rozvaděči je natažen kablík, v hodinách je připojen na kontakt který tuším spíná nulu (alespoň tak jsem to viděl u nás v rozvaděči, ale klidně to může být technicky trochu jinak) a v rozvaděči je stykač, který zůstane sepnutý jen v případě kdy je „dovoleno“ topit. Nevidím důvod proč by tento signál nebylo možno „rozmnožit“ například přidaným relátkem.

před 1303 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> Ono je to v podstatě stejné, jen ta relátka (dnešní) nedělají takový kravál při spínání. Na elektroměru se ti změní jen to, že kWh ti při nízkém tarifu přestanu naskakovat čísla na L1 a začnou naskakovat na L2 (L3, L4 jsou pořád na svém, pravděpodobně je to rezerva pro ještě jiné tarify). Nwm, nechám to profíkům elektrikářům. :)

před 1303 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No jo, vlastně je to jednoduché. Ti co mají i nízký tarif, mívají i bojler. Takže stačí mrknout na jeho kontrolku. Musí to ale stihnout, než ohřev vypne termostat, nebo ho na chvilku nastavit na vyšší teplotu.

před 1303 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek