Lucyfer

Jak to vlastně funguje, když je někdo na podpoře na pracovním úřadě a chtěl by chodit krátce na nějakou brigádu?

Slyšela jsem totiž odpověď jednou tak, podruhé jinak.
Údajně si mohu vydělat maximálně 6.500?
Pokud to nahlásím v den nástupu, jaké pak probíhají na tom PÚ změny, dostanu peníze od nich + to, co si přivydělám třeba na sběru ovoce, anebo snad budu muset přežívat třeba jen na čtyřech tisících, na které si přijdu?
A jak je to vlastně s tím pozastavením evidence nebo co?
Někdy mám pocit, že musím být vědma, abych se v tomhle ,,dospěláckém světě" orientovala…
Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Lucyfer,
každý uchazeč o zaměstnání obdržel při registraci
Základní poučení uchazečů a podepsal, že byl seznámen
se svými povinnostmi i právy. → Nejvyšší čas si je pročíst
dříve, než někde uzavřete nějakou dohodu nebo smlouvu.

V době evidence na ÚP lze vykonávat pouze tzv. nekolidující
zaměstnání → tj. zaměstnání, které uchazeči nebude bránit
v hledání nového zaměstnání a v plnění jeho povinností.

V nekolidujícím zaměstnání si lze měsíčně vydělat maximálně
polovinu minimální mzdy (radši alespoň o korunu méně – do poloviny).

Není možný souběh podpory v nezaměstnanosti a přivýdělku.
Pokud byste si našla nekolidující zaměstnání, přerušila by se
výplata podpory a pokračovala by po skončení zaměstnání.

Nikdo nemusí být vědma. Stačí si občas přečíst to, co ÚP předloží
a řídit se povinnostmi uchazečů o zaměstnání (vše výše uvedené má
každý uchazeč vytištěno doma).

Základní poučení uchazečů o zaměstnání (PDF, 192 kB):
https://formu­lare.mpsv.cz/ok­prace/cs/form/PUchZ­.pdf

Povinnosti a práva uchazečů o zaměstnání:
https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Poznámka: Hodilo by se seznámit i se zákonem o zaměstnanosti
(oba odkazy z mé odpovědi jsou výtahem z tohoto zákona).

Další odpovědi
autacek

Prvně mě překvapuje, jak do dospěláckého světa vstupuje omladina s přesvědčením, že bez práce „dostane peníze od nich“, nebo bude muset přežívat ze sběru ovoce…

Vlastně se mi ani nechce radit, protože to od nich, je od nás, co pracují a celý ten kolotoč platí, proti tomu si uchazeč o zaměstnání není schopen ani přečíst poučení, zeptat se kontaktní pracovnice, prolistovat si internet, atd.

https://www.me­sec.cz/aktuali­ty/privydelek-pri-registraci-na-uradu-prace-byl-omezen-snizi-se-vam-o-odvody/

Nicméně člověka to alespoň nutí se sám podívat, jak to je a zajímavé zjištění, že se při registraci na ÚP nesmí pracovat na dohodu o provedení práce mi přijde poněkud ústavně nekonformní, nehledě na to, že máme sice spoustu práv na ochranu osobních údajů, ale že jsem bez práce musím vyslepičit kde komu, i kdybych mu chtěl jen pomoct sbírat ovoce.

Lucyfer

autacek Pokud je podle vás nějaká hanba se přiznat, že jsem na úřadu práce, tak bych se zeptala sama sebe, proč to tak mám. Také jsem pracovala na ostatní, rok a půl. Momentálně si připadám jako nejsvobodnější člověk za celý svůj život, klidně to tak řeknu, a mám konečně čas sama na sebe, abych si uvědomila, co vlastně chci. Až najdu své poslání a budu mít plán, k čemu využít své schopnosti, je dost možné, že už mě tam nikdo neuvidí.
Já teď momentálně řeším návrat do vzdělání, za což mi tam dokonce i poděkovali, protože nejsou lidi a spousta inzerátů, kde chtějí např. vysokou školu zůstává bez odezvy. Mám stále volbu mnohé otočit úplně jiným směrem, než jen těžce pracovat a nadávat. Ptám se raději těch starších, protože mají zkušenosti, ale rozhodně si přečtu ,,co mám doma" a děkuji za vaše odpovědi.
Vrátit čas, tak si vezmu na informačnî schůzku tužku a papír… možná mi něco uniklo… ale také se tam člověk nedozvěděl úplně vše… případně na zprostředkovatelku mám kontakt, to je pravda. Včera jsem tam zrovna byla, ale zapomněla se zeptat, bylo už koncem pracovní doby a ještě pospíchala do jiného patra…
takže se zároveň i omlouvám, že jsem se svou neschopností takhle vlila na net.
Jsem holt mladá.

Mc Merkurion

… po přečtení tohoto názoru, mně nezbejvá, než s autačkem souhlasit …

Lucyfer

Troufám si říct, že můj pohled na věc je správný. Jenom to bohužel píšu v emocionálním rozladění, proto to nezní zrovna přívětivě. Za to se omlouvám. Jenom jsem trochu nahnutá z těch obecně známých myšlenkových vzorců… neznám jediného člověka, který by si při příchodu na pracovní úřad nepřipadal hloupě, ikdyž třeba 20 let pracoval. To mi na tom vadí.
Že si to hned spojujeme s někým, kdo jen cucá ostatním z výplaty a nechce nic dělat.
Já se snažím o pravý opak. Jinak souhlasím s tím, že bych měla v sobě najít víc odvahy si zjišťovat informace sama, nespoléhat na to, co znají rodiče (na ty se otáčíme my mladí především), a aby mi to řekli nějak v kostce, protože stejně se té zodpovědnosti stát se dospělou a skutečně samostatnou, nevyhnu.
Hlavně klid. S tím jde všechno líp.

ivzez

Lucyfer,

neměla byste si připadat hloupě kvůli tomu, že jste momentálně v evidenci ÚP. To se může stát komukoliv.

Větší problém vidím v tom, že jste něco podepsala, aniž byste se s tím dodatečně seznámila (proto jste ten výtisk obdržela a pro případ, že byste jej založila jsem Vám přidala odkaz na stažení).

My starší si dnes velice ceníme (alespoň já ano) svobody, kterou jsme v dřívějším režimu v takovém rozsahu nepoznali. Ale také víme, že svoboda a práva na sebe vážou i povinnosti.

Abychom mohli uplatňovat svá práva a plnit své povinnosti, musíme je znát. A jsem na začátku své odpovědi výše.

(–:

autacek

To máš těžký, hloupě si připadat nemusíš, většina lidí co chodí na pracák tam chodí místo do práce, hlásit se. Dnes již snad ani nikdo nečeká, že bys tam práci sehnala, je to spíš jen povinný krok k tomu aby ti něco dali a nemusela si sama platit zdravku.

Studium je na dlouho a znaná to, pověsit se opět rodičům na krk. To dnešní nedostatek pracovníků v národním hospodářství nevytrhne. Případně přitom zase pracovat. Taky mám pocit, že je to obor od oboru a mnohé vysoké školy především tzv. humanitního charakteru chrlí řadu v praxi nepoužitelných jedinců, ale každého volba.

Napsat ti, že je nejsnažší přivydělat si v rámci občanské výpomoci, nebo smlouvu řešit jinak je již zase jen na tvém zvážení a posouzení, co je a co není možné legislativně, nebo prakticky.

ivzez

Hodilo by se seznámit i se zákonem o zaměstnanosti
(oba odkazy z mé odpovědi jsou výtahem z tohoto zákona).