pizlicka

jak to bude se zdravotnim pojistenim placenym uradem práce?

29.4. mi uznali invalidni duchod.jsem však vedena na uřadu práce,ktery za mě platí zdravotni pojisteni.čekam stále na vyjadreni z Prahy,ohledně duchodove vyplaty.neschopenka mi končí koncem června.pokud do té doby vyrozumění z Prahy nepřijde,necha mě tam ještě uřad práce,nebo ne?jedná se totiž o plny ivalidni duchod.Děkuji­.p.s nevíte,jak mam postupovat dál?nebo pokud není vyplata duchodu vyřešna,mam právo byt zatím i nadále na uradu práce?ja se bojim,ze dojde zamitnuti z Prahy,kvuli chybejicimu soc.pojisteni,ktere sice doplatim,ale pry uz mi zpetne duchod nevyplati,az od doby doplaceni soc.pojisteni.proto se ptam,nez se to doresi,kdo za me bude platit zdravotni,kdyz uz nemuzu byt na uradu práce.

Nejlepší odpověď
hanny 2

Jako poživatelka invalidního důchodu jste zahrnuta mezi tzv. státní pojištěnce (osoby, za které platí zdravotní pojištění stát).

Neschopenka končí datem přiznání invalidity,dále důchodová výplata – na vyjádření si budete muset počkat,mají na to stanovenou lhůtu cca 3 měsíce.

Na podrobnosti je nejlépe zeptat se na příslušném úřadu práce.

Další odpovědi
pusinka50

Jen doplním: sociálce trvá několik měsíců (tři?), než ti začne důchod skutečně vyplácet. Požádej, až ti přijde Rozhodnutí, o zálohu na ID, ať nezůstaneš bez příjmu, než ti začnou důchod pravidelně posílat.

JájsemRaibek

Počínaje dnem 29.4. jsi plně invalidní. Toto bys měla oznámit na ÚP, kde tě vyřadí, přesto je plátcem zdrav. pojištění i nadále stát.
Co se týče rozhodnutí, to by si mohl obstarat ÚP sám, ale asi ne. Oznámit jim to však musíš. Pokud budou trvat na rozhodnutí, počkají do písemného vyhotovení, které jim předložíš a oni tě zpětně vyřadí k 28.4. Na platbu pojištění to nemá vliv.
Doplňuji:
Dle mého názoru nemá výplata důchodu nic společného s rozhodnutím. Tj., že pokud ti byl přiznán plný inv. důchod ode dne 29.4., tak toto je směrodatné. Že nemáš výplatu důchodu je jiná věc.