perwin

Jak správně ochránit kleště, šroubováky a další nářadí proti korozi?

Venku v dílně ukládáme nářadí – kleště, šroubováky, pilníky, vrtáky, svěrák … i přístroje jako stolní vrtačku, aku vrtačku, přímočarou pilu atd.
Nicméně z ničehonic i v suchých dnech začíná všechno pomalu reznout… po pár týdnech jde setřít hadrem z kleští vrstvičku rzi.
Lze nějak účinně chránit nářadí proti korozi? (např. nátěrem, sprejem, …)
Díky.

Odpovědi
Drap

Je to od vlhkosti ve vzduchu. Musíš namazat. Stačí řídký olej, vše pečlivě potřít a po chvíli otřít suchým hadram. Někdy stačí nářadí namočit do nafty a otřít. Pokud nebude nářadí mastné, nepo kovové plochy nenatřené, bude rezavět stále a více do hloubky.

Kepler

Možná že jde o málo pravděpodobné vysvětlení, ale moje zkušenost je taková: I v nevytápěném sklepě mi nikdy nic nerezlo. Nedávno jsem uložil některá nářadí do příruční skříně v bytě. Bohužel jsem tam dal i láhev s HCl, kterou používám na čištění hajzlíku. Ačkoliv se zdála být těsně uzavřená, nebyla. Jakmile jsem ji dal jinam, bylo po problému. Můžou to být i jiné agresivní chemikálie, resp. jejich výpary.

SirTonic

Pravidelnou údržbou?!!
To sou otázky…

Cenobita

Nářadí koroduje pokud je skladováno v chladném prostředí, v chladném prostředí dochází vlivem poklesu teploty ke kondenzaci vzdušné vlhkosti a ta se většinou vysráží na předmětech které dobře vedou teplo (jsou chladnější), jako sklo, kovy apod.

Jediná možnost je skladovat v teplých a vytápěných místnostech (ne ve vymrzlých garážích). Pokud už je nutné nějaké kovy skladovat v chladu, je vhodné je zabalit do bavlny, nebo do bavlny od nějakého minerálního oleje (typicky mastná pucvol). Také je možné ošetřit nářadí nějakým olejovým sprejem např. WD-40, a pak suchým klůckem vyleštit, ovšem s mastným nástrojem se špatně pracuje, takže před použitím je nekdy nutné utřít do bavlny. Já mám nářadí jen ve vytápěném prostoru bytu.

Jakub Tlapal

Základ je to nemít venku na dešti. Já se snažím všechno nářadí hned potom, co už ho nepotřebuju, uklidit zpátky na své místo. Na drobné nářadí mám kufr a pořadače, ale ne pokaždý to tak dělám, takže v dílně pořád jenom uklízím, protože to tady je jak po výbuchu 😁 . Mám hodně věcí a málo místa, ale nechci nic vyhodit, protože se všechno někdy hodí.