paul1

Jak správně a čím nabrousit sekeru Fiskars?

Před 3 lety jsem dostal pod stromeček sekeru Fiskars X7. Šikovná, akorát tak do ruky, vynikající pomocník. Zatím nejlepší sekera, jakou jsem za mého poměrně dlouhého života měl. Přece jen se ale na jejím ostří objevily 3 zahloubení, či otupení ostří o hloubce cca 0,5 mm. Chtěl bych je vybrousit a hledal jsem rady, jak na to. Moc jsem toho nenašel, akorát jsem se dozvěděl, že sekera má specielní ostří s měkkým jádrem a povrch tvrzený. Nerad bych něco pokazil a tak hledám radu, jak na to.

Nejlepší odpověď
Kepler

Rady přímo pro Fiskars jsou zde: https://www.fiskars-online.cz/news/jak-na-brouseni-nozu-nuzek-a-seker-poradime-vam

Další odpovědi
Drap

Nic se nestane, stále bude dobře sekat. Vybrousit ostří do roviny, potom znovu vybrousit ostří na jemné brusce dohladit a pokud ji chceš mít hodně ostrou, tak ještě dobrousit v ruce kamínkem. Ideální je, když budeš brousit pod vodou. Pokud nemáš brusku, lze i pilníkem, tam sice nemusíš chladit, ale je to podstatně více práce.
Přeji mnoho zdaru. Brousil jsem také takovou, dost zanedbanou a otupělou a stále seká výborně.