urota

Jak skloňovat mužské příjmeni Dítě.Skloňuje se – panu Dítěti nebo panu Dítětovi. Dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru „kuře“ (Poupě, Hrabě, Dítě), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Podle toho pak použijete kratší nebo delší tvar – oba vaše uváděné tvary jsou správné.

Česká mluvnice

Doplňuji:
Barnajko, váš odkaz je na pravidla z r. 1930, ta se od těch dob změnila. Současná pravidla zmiňují jen tvary, které jsem uvedla.

Další odpovědi
barnajka

Ve 3. a 6. pádě je přípustný i tvar Díťovi.
Zní to zvláštně, taky mi to vždycky trhalo uši, ale je to prostě tak :)
Víc je to rozebráno v odkaze http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1747

teracora

Musíte skloňovat podle „mužského“ rodu, né středního… Je to TEN Dítě, ne, TO dítě. Tzn. že asi ta druhá možnost, Dítětovi.

Damiana

Není to podstatné jméno středního rodu – s malým poč. písmenem, ale mužské příjmení. Skloňovala bych tedy logicky podle mužského vzoru soudce. Můžete si pomoci i ženským příjmením. Většinou je paní Dítětová, ale i paní Dítě – ale to je pak nesklonné. Panu Dítěti bych ale nepoužila, Dítětovi se mi zdá správné.