Avatar uživatele
urota

Jak skloňovat mužské příjmeni Dítě.Skloňuje se – panu Dítěti nebo panu Dítětovi. Dekuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, barnajka před 4488 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru „kuře“ (Poupě, Hrabě, Dítě), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Podle toho pak použijete kratší nebo delší tvar – oba vaše uváděné tvary jsou správné.

Česká mluvnice

Doplňuji:
Barnajko, váš odkaz je na pravidla z r. 1930, ta se od těch dob změnila. Současná pravidla zmiňují jen tvary, které jsem uvedla.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
barnajka

Ve 3. a 6. pádě je přípustný i tvar Díťovi.
Zní to zvláštně, taky mi to vždycky trhalo uši, ale je to prostě tak :)
Víc je to rozebráno v odkaze http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1747

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
teracora

Musíte skloňovat podle „mužského“ rodu, né středního… Je to TEN Dítě, ne, TO dítě. Tzn. že asi ta druhá možnost, Dítětovi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Není to podstatné jméno středního rodu – s malým poč. písmenem, ale mužské příjmení. Skloňovala bych tedy logicky podle mužského vzoru soudce. Můžete si pomoci i ženským příjmením. Většinou je paní Dítětová, ale i paní Dítě – ale to je pak nesklonné. Panu Dítěti bych ale nepoužila, Dítětovi se mi zdá správné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek