Chase

Jak si smlouvou pojistit spolupráci jako OSVČ?

Poprvé s někým budu spolupracovat déle, ne jen na 1 fakturu. Jakou smlouvou takovou spolupráci pojistit? Předpokládám, že kdyby mi nějakou fakturu neproplatili, tak to bez smlouvy bude těžko vymahatelné.
Má někdo zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Hlada

Představa, že něco vyřeší smlouva, je naprosto mimo realitu. Smlouvy se u nás nedodržují, vymahatelnost práva se limitně blíží nule. Spolupráci je nutné nastavit tak, aby obě strany nesly zhruba stejné riziko, např. před zahájením práce požadovat zálohu. Pokud jde o opakovanou práci, nejít to toho jako OSVČ.

Další odpovědi
ivzez

O jakou spolupráci má jít?

Já bych asi uzavřela rámcovou smlouvu o dlouhodobé spolupráci
a pro dílčí dodávky další smlouvy s konkrétními podmínkami.
Asi by nebylo od věci zahrnout i snakce pro případ prodlení s platbami.

nyjono

Některé firmy jinak než na dobírku nebo platbu předem zboží neposílají.
Ani po opakovaných a dlohodobých odběrech.
Vždy to je trochu risk. Snaž se ho eliminovat na minimum.

hapiky

Vzory smluv jsou na internetu. Úpravy se dělají podle situace. Těžce vymahatelné proplácení faktur jsou u firem či společnosti s.r.o. v útlumu či krachu.