zjentek

Jak si příroda reguluje hmyz? Čeho bude ten který rok méně a čeho více?

Tak třeba takový pokoutník. Loni jich bylo TOLIK, že byli SNAD VŠUDE! Vůbec nebylo výjimkou natrefit pokoutníka ve vlastní posteli. Loni doslova lezli po nohách, zatímco letos je nevidím. Nejsou, zmizeli. Přitom počasí- nic neobvyklého. Stejný horka, stejný sucho, stejně hmyzu na zahradě, všechno stejný jako loni. No, možná některýho hmyzu letos fakt ubylo, ale žádný extrém. Až na ty pokoutníky! A taky jsem postřehl, že jejich místečka nahradily takový o polovic menší, černý, hnusný mrchy (druh ani neznám), proti kterým i pokoutník měl „jakoby přátelské“ vzezření. Tak pokud vynecháme počasí a narušený potravní řetězec, tak jak ještě jinak si příroda reguluje ty stavy, co kterej rok bude a co nebude? (Ani křižáci letos nemají pod šopou ty svý obrovitý sítě, ale to zatím neřešim, to je ještě brzy. Něco mezi nebem a zemí tam ale musí bejt, to mně nikdo nevymluví.) (;

Kategorie hmyz- pavouci. (;

Odpovědi
Edison

Košatý je strom života… Známe jen nemnoho některých principů, ale že bychom to pochopili… to asi ne, podle toho, jak se k přírodě chováme.

EKSOT123

Pavouci jsou prý hmyz asi jako lední medvěd ryba. Ano, je až do očí bijící, jak v některých letech je něčeho mnohem víc, než jiný rok. Všímal jsem si toho spíš u kytek, některý rok bylo na loukách třeba strašně moc kmínu, jindy řebříčku,… U hmyzu to bude jistě nejvýraznější. Někdy se objevilo třeba strašně moc muchnice březnové, jindy světlušek, vos, chroustů, … Spoustě hmyzích druhů svědčí sucho, kůrovcům třeba proto, že se napadené rostliny nemohou dobře bránit. U zemědělských škůdců to může být třeba i špatný osevní postup a opakování stejných plodin po sobě. Vše má své příčiny, ale člověk o přírodě zas tolik neví a nesleduje. Regulace kůrovce nebo bekyně je snadná – až vše sežerou, nebudou mít co žrát …(a nebo se pustí do nás). V nenarušených ekosystémech se mohou souběžně s hmyzem namnožit i jeho přirození nepřátelé, nebo se ekosystém ustálil v podobě, která přemnožení hmyzu nepodporuje.