FlAsh_7

Jak si organizujete disk?

Dobrý den, jaký máte systém v organizaci složek/souborů na disku? Anebo, jaký systém třídění byste doporučili?

Odpovědi
elkon

Stačí tak jak je to od Windows. Dokumenty, videa, fotky, hudba a obrázky. V rámci toho je dost prostoru. Ikony souborů pak v jednotlivých složkách pojmenuji a případně upravím podle důležitosti tvarem, nebo změnou barvy.

anonym

V podstatě na všech systémech se ustálil výchozí styl řazení podle typu obsahu, na ubuntu linuxu to máte velmi podobné: Dokumenty, Videa, Hudba, Obrázky, Stažené a Koš … co si jak organizujete dál je jen na vás, protože většinou používám cloudová úložiště tak výrazně komplikovanější strukturu adresářů mám v podsložkách která přísluší těmto synchronizovaným cloudovým úložištím „MEGA“, „Dropbox“, atp. a tam alespoň vím že o ta data nepřijdu s výpadkem či poškozením konkrétního počítače, většinu dat na kterých záleží tedy ukládám právě do těchto synchronizovaných podsložek.

Další významné úložiště představuje domácí NAS, který má kolem 6TB a kde zpravidla končí taková data, která by v domácí síti měla být dostupná i když je počítač vypnutý a která by se svou velikostí na SSD disky nevtěsnala tak snadno – typicky tedy multimediální obsah ve vysokých rozlišeních / video soubory. Složku Video mám tím pádem symlinkem automaticky přesměrovanou právě na tuto domácí NASku a všechna videa končí právě tam. I pokud je PC vypnuto není problém kterékoliv z nich přehrávat třeba na smart TV či telefonu.

anonym

možná tě někdo bude přesvědčovat že bys měl jeden disk dělit na X partitions jen kvůli organizaci … dobrá rada: pošli ho s tím k šípku 🙂

anonym

Pokud jste vývojář pak pro vás pochopitelně nejdůležitější úložiště není žádná složka v domovském adresáři ale GIT repozitář … gitbucket, gitlab, github, a tak podobně, ale to je už jen taková specialitka na okraj.

anonym

ten totiž navíc disponuje i verzovacím systémem (který vám umožní pohodlně se vracet k libovolné předchozí verzi kódu kteréhokoliv souboru, zkoumat proč došlo ke které změně a kdy, provést testovací odnož kódu a z ní pak udělat hlavní nebo ji zahodit pokud se neosvědčí, a tak podobně, to se samozřejmě lokálně děje vše na úrovni adresářové strutkury ale podstatná je tam automatická činnost git aplikace která to vše následně synchronizuje s cloudem a umožňuje mnohem pohodlnější zobrazení než jaké by zvládl běžný správce souborů) podobně jako níže zmíněný crawler a scrapper ve složce Video poskytuje mnohem lepší stupeň organizace než jaký by byl možný jen v rámci standardních souborových nástrojů.

anonym

pokud jde o organizaci složky videa (směrované v mém případě na domácí NAS) tam běží ještě automatický crawler, který se stará o to aby automaticky generoval symlinky ve struktuře v níž je dohledatelné video nejen podle jména ale i podle herců, režisérů, žánru, země původu, roku vzniku a tak dále. Aby tento crawler fungoval spolehlivě je třeba soubory vždy pojmenovat stylem „film (rok).extenze“, crawler pak daleko snáz identifikuje oč se jedná z TMDB (themoviedb.org) a provede automaticky příslušné rozřazení symbolických odkazů třeba do dalších podsložek /Videa/Podle žánru/Horory/*** nebo /Videa/Podle roku/2010–2020/*** … to už naštěstí není nutné dělat ručně ale práci s celým rozsáhlým archivem to velmi usnadňuje.