Beno

Jak se vyvíjí cena fotovoltaických panelů za poslední 2 roky?

Odpovědi
aliendrone

Tak v tomto ohledu tě potěším. Cena dobrého panelu je sice v zásadě stejná (kolem 5000Kč), ALE výkon panelu se téměř zdvojnásobil na donedávna neuvěřitelných 500+Wp/panel. Viděl jsem panely cca 550Wp za 6400Kč. :)
A to mluvím o koncových prodejních cenách, tedy těch, za které si je můžeš koupit na e-shopu. Pokud k tomu přidáš ještě trochu zkušeností s nakupováním (obchodní praxe), tak už to začíná být z komerčního hlediska zajímavé.

Další dobrou zprávou je zvýšení výše dotací a jiných benefitů počínaje letošním rokem na pořízení FVE, v důsledku čehož situace dnes podle mne dospěla k bodu, kdy má smysl pořídit FVE s tím, že můžeš počítat s návratností. Což až doteď NEPLATILO (resp. platilo jen na stránkách prodejců a ekogreen prolhaných pohůnků/propa­gátorů), v reálné praxi zřizovatel zaplakal (proinvestované peníze se nevrátily, natož abys něco vydělal/ušetřil). Tedy… i dnes samozřejmě záleží na projektu, ne všechno je vhodné a snadno se ti může stát, že „přeinvestuješ“.

Ceny ostatních komponent FVE se sice zvýšily (důsledek covididiotské masivní inflace, ale zase máš „skvělou vakcínu“, že, tak neplakej) nebo zůstaly na svém (což v konečném důsledku znamená zlevnění), protože se spolu s cenou zvýšila i užitná hodnota (typicky u střídačů).

Výhledově se díky dramatickému nárůstu eurodaní a zlounijní ekogreen politiky se dá očekávat stabilní růst ceny elektřiny pro koncového odběratele (tedy pro tebe) a pořízení FVE již nemusí nutně znamenat finanční ZTRÁTU, jako tomu bylo doposud.

V souvislosti s tímto tě musím VAROVAT – NEVĚŘ všelijakým stránkám jako „nazeleno“ apod., kde všechno vypadá růžově a je „jasné jako facka, že je to výhodné“. Naprosto běžně používají zavádějící údaje či vyloženě (zajisté „omylem“) LŽOU! Typicky běžně uvádí člověka v omyl např. tím, že kladou rovnítko mezi kWp=vyrobené kWh, popřípadě používají neadekvátní data (třeba doby průměrného osvitu) ze středomořských oblastí apod. Jak píší výše – MUSÍŠ si vše prověřit a ověřit sám, nespoléhej na placenou propagandu! Jinak se ti stane, že se ti investice NEVRÁTÍ. A spoléhat v tomto směru na dodavatele/zho­tovitele – víš jak to chodí. Jde mu o kšeft, tož VŠECHNO je výhodné, co zvýší fakturu. Není nutné si „dělat jméno“, jakmile se jednou chytíš, tak už tě mají, bo další FVE si v dohledné době (+/- 20let) téměř jistě nepostavíš, tudíž je jim fuk, jestli si u tebe udělají mínus ve smyslu „tyhle podvodníky už NIKDY!“

Doporučuji prohlédnou YT, jsou na něm již videa nejen placených propagátorů (podle kterých je instalace FVE „jasná výhra“, kde ukazují jak moc jim FVE „vydělává“ – PCHE, na ty bacha!), ale naštěstí už i videa skutečných nezávislých koncových uživatelů, která ti vytřou zrak a můžou tě připravit na to, co máš čekat a na co si dát především majzla. :)