EKSOT123

Jak se vám jeví tahle pohádka o vraní královně a jak na „Kavčích horách“?

Když mám toho ptáka ve vizitce,… video o královně vran je prý ze Seattlu USA, na netu v mnoha upravených verzích, např. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=gEGsPjsrvLY , tam lidi v koment píší, že taky krmí vrány, ale nikdo se nechlubí, že by mu něco donesly. (Až na výjimku Samudra208 před 8 měsíci, mimochodem pěkný koment) Takže je video pravdivé?
Další verze je v angicky https://www.y­outube.com/wat­ch?v=n44g9fQY­iXE Já bohužel kloudně neumím ani jedno.
Ad2) Jak přišly pražské Kavčí hory ke svému jménu a mají je dnes oprávněně? Vonegdá jsem byl ve Žďáře nad Sáz. a Tam je tolik kavek, že tam skoro nemají holuby. Znáte ještě jiné „Kavčí hory“?
Otázka není přesně omezena, můžete event. psát co chcete.

Nejlepší odpověď
annas

Název Kavčí hory samozejmě souvisí s kavkou.

Jak název vznikl? Nějak takto.

"O Kavčí hory jsme se začali zajímat kvůli měděné soše srnky, která nedávno záhadně zmizela z místního parku a po které studenti našeho gymnázia usilovně pátrají.

Na Kavčích horách jsou časté nálezy hrotů šípů, pěstních klínů a jinak opracovaných kamenů. Dědeček je s oblibou sbírá po zahradě a za ty roky si již vytvořil slušnou kolekci. Historici předpokládají, že se v těchto místech rozkládala velká loviště. Dědeček si vytvořil svoji soukromou teorii o tom, že sem naši dávní předci chodili lovit kavky, z čehož poté vznikl název Kavčí hory. Zbývá snad jen dodat, že podle Jiráska Bivoj přinesl na Vyšehrad statného kance z Kavčí hory. (Trochu se mu asi pronesl.) "
http://www.kra­jinazaskolou.cz/ap­plication/Pages/Pro­jectView.aspx?pro­jectId=448&cu­rrentPage=3

--
Potvrzení původu

Název Kavčí hory – na lestnaté hoře se usídlily kavky. Nebo další tvar kavčí – možnost od jména Kavky, – např. obec Kavčí, Kavčiny – ale nedívala jsem se, zda ještě existují.

Místní jména v Čechách

Ještě jsem zapomněla na vránu. Mluvená řeč je na mě rychlá, takže něco jiného k vráně.

„Lid nerozlišuje havrana polního a vránu černou, co je černé, sluje u lidu vranou, co je šedivé, sluje šedivkou.“

Také je nemiluje, protože kldyž se vrána usadí na domě, prý se někdo oběsí. Člověk Vrána je lakomý a zlý jako krkavec. V pohádkách se objevuje spíš havran, který je pomocníkem čaroděje atd.

Ale něco pozitivní na vráně je, přináší děti, tedy holčičky.

http://myslivos­t.wz.cz/1.vra­na.html

Další odpovědi
Kepler

Na pohádky já už moc nejsem, takže se nebudu vyjadřovat. Jak přišly Kavčí hory ke svému jménu je mi záhadou, protože to žádné hory nejsou. Geomorfologicky jde o říční terasu. Než se to tam před několika desítkami let začalo s výstavbou, tak to určitě byl klidný okraj Prahy a s přírodou nablízku. Takže se tam kavkám zřejmě líbilo. Jiné Kavčí hory neznám.

EKSOT123

To video je hustý, kupodivu tam v komentářích ani nebylo moc pochybovačů, tak nevím. Ale asi na to nikdo nekoukal, já jsem někdy taky podobný lenoch. Annas, jo vrána přináší holčičky,… Procházejí se postarší manželé parkem. „Ano, drahoušku?“ povídá on. „Jestli pokaždé, když zakráká vrána řekneš ‚Ano, drahoušku?‘, seberu se a uteču!“ na to ona.