Anonymka15+

Jak se udávají zeměpisné souřadnice pro větší plochy?

Mám na mysli například zeměpisné souřadnice nějakého státu. Udává se to v určitém rozmezí, nebo se tam nějak musí vypočítat střed? Docela mě to zajímá, tak kdyby se mezi vámi našel nějaký (amatérský) kartograf, budu ráda za odpověď.

Odpovědi
magorvkleci

Buď čtyři zeměpisné souřadnice krajních bodů území (S-J-V-Z) nebo jediná souřadnice ve vypočteném těžišti plochy území. S tím výpočtem těžiště je u větších ploch na kouli (nebo vlastně na ještě čemsi horším) ovšem potíž. V praxi se asi nejlíp u každého trojúhelníku existující trigonometrické sítě vypočte plocha a těžiště a z těch se pak udělá vážený průměr. V Česku to vychází někde u Číhošti na vysočině. Viz třeba dát hledat „Česko“ na mapy.cz

Kepler

Nejsem sice kartograf, ale vypadá to, že souřadnice se v podrobnějších zdrojích uvádějí v rozmezí, ale např. ve wiki se zdá, že poloha Ruska je uvedena jednou souřadnicí (asi Moskvy), v případě USA taky, ale v přibližném středu. Jednotná pravidla asi nejsou.