ToUyenNguyen

Jak se říká tomu, v knize zvířata jsou polidsteni(umi mluvit)?

Nejlepší odpověď
annas

Zvířata mluví a jednají jako lidé v tzv. alegorickém neboli jinotajném díle. Jde o druh metafory, který se uplatňuje v celém textu, nejčastěji v bajkách. Ve zvířecích bajkách pak zvířata, jednají jako lidé a plyne z toho ponaučení.

Např. Ezopova bajka O vlku a řeřábu – http://texty.ci­tanka.cz/ezop-hollar/eh1-1-7.html
A vlk takto pověděl: „O větší nevděčnosti od toho řeřába, ježto tak hluboko v mém chřtánu jako ta kost byl, a ještě žádá ode mne záplaty. Co jsem mu mohl lepšího udělati, než abych ho při životě zachoval? Ježto to mně k veliké potupě a lehkosti jest.“

Jinak v bajkách či pohádkách nebo scénickém umění se uplatňuje tzv. antropomorfismus. Zvířata, stromy, přírodní síly a jiné bytosti mluví a jednají jako lidé, zvířata mají lidské vlastnosti. V literatuře se tedy objevují mluvící a jednající zvířata, stejně jako přírodní živly. Jde o využití metafory.

Něco jiného je personifikace – druh metafory, jenž je založen na přenášení vlastností lidí a jejich činnosti na neživé předměty, věci nebo abstraktní pojmy, případně zvířata.

Např. slunce mě objalo, pes se směje, kočka se šklebí, vítr chodí jako chlap atd.

Druhem personifikace je antropomorfismus.. Rozdíl mezi nimi je v tom, že personifikace předává lidské vlastnosti na zvířata, jevy nepřímo atd viz příklady..
Antropomorfismus přímo – zvířata jednají jako lidé, mluví jako lidé atd.

Další odpovědi
gecco

Myslíš personifikaci?? – jednu z ´variant´ metafory?
A nebo tu knihu?? – nejčastěji bajku?
😉

marci1

Alegorie. 🙂
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Baj­ka