Valky

Jak se řekne správně.. ?

Když chci říct, že je něco Dogy (psa). Ale způsobem: např.
Martinova karta.
Dogyna? Nebo jak? :)))) Pře lety jsme se na toto téma bavili ve škole a nemohli jsme na nic přijít, vím, že se může říct Ta hračka je té dogy. Ale zajímá mě, jak by to bylo v tomto případě a jestli to vůbec můžeme tímhle způsobem říct..
Doplňuji:
Dozina, dožina? Je to fakticky legrační… Myslíte, že se to takhle řekne opravdu gramaticky správně? :))))

Nejlepší odpověď
annas

Doga je druh zvířate, nikoliv vlastní jméno. V češtině platí pravidlo, že se přídavná jména přivlastňovací totiž tvoří jen od podstatných jmen označujích osoby (Petrův slib, matčina kniha) nebo od vlastních jmen zvířat (Brokova bouda).

Proto to bude hlava dogy na rozdíl od Olžiny hlavy (Olga – vlastní jméno), Brokova hlava (vlastní jméno psa – Brok).

Další odpovědi
quentos

podle PČP je přípustný tvar dogina nebo dožina (g tedy může zůstat beze změny nebo se může změnit v ž, obě možnosti jsou správně). Jak už ale bylo řečeno, běžně by člověk neřek ani jeden ;{)>

Fun1k

Pády:
1.p. doga
2.p. dogy
3.p. doze
4.p. dogu
5.p. dogo
6.p. o doze
7.p. s dogou
Když chci říct, že doga je Martinova, řeknu „Martinova doga“, když jí něco patří, tak např. „Míček patří Martinově doze.“
Doplňuji:
Možná tak Dogynina.

arygnoc

Karta dogy.
Karta patří doze.
Dozina karta.