P70

Jak se při výrobě elektrické energie odstraňuje jalová složka proudu a napětí?

Dobrý den, při výrobě el. energie generátorem nám vzniká jalová složka, ale tuto složku při vedení ke spotřebiteli nechceme, protože nám zavádí ztráty, tudíž se musí pokud možno odstranit a tam kde je potřeba se dodá až s pomocí kondenzátorových baterií. Zajímalo by mě jak lze tuto složku odstranit? Děkuji

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Jak píše správně Dochy, generátor neprodukuje jalovou složku. Tuto generují pouze indukční spotřebiče (zejména motory, transformátory, elektromagnety a pod.) a spotřebiče obsahující pro svou činnost indukční cívky (třeba zářivková svítidla s tlumivkami).
Odporové spotřebiče (vařiče, topidla, ohřívače vody a obyčejné žárovky) jalovou složku nevytváří. Aby se jalová složka u indukčního spotřebiče odstranila a nezatěžovala rozvodnou soustavu, připojují se k indukčnímu spotřebiči paralelně kondenzátory, které „produkují“ kapacitní složku, s obráceným posunem proudu proti napětí, jako indukční spotřebiče. Jejich kapacita musí být přiměřená k vyrovnání fázového posunu proudu proti napětí u indukčního spotřebiče (indukční jalové složce), tak aby tento posun eliminovala a tato „ztrátová“ složka se do sítě nepřenášela.
Hodnota jalové energie se udává u spotřebičů jako cos fí. Ideální hodnota, bez jalové složky, je cos fí 1. Pokud klesá na hodnoty pod 1 jde o určitou hodnotu indukční (jalové) zátěže.
U drobných odběrů (distribuce pro drobné odběratele) se tento problém neřeší, ale řeší se u středních a velkoodběratelů (výroba a průmysl). Ti v případě že tuto složku nevykompenzují, jsou za ni nuceni platit poměrně vysoké poplatky, případně pokuty.

Další odpovědi
Dochy

Při výrobě nevzniká jalová složka. Činná a jalová složka jsou doménou především spotřebičů. Největší problém u nich je zatěžování distribuční sítě vysokými jalovými (neúčinnými) proudy – jde o to, že po drátech tečou vysoké proudy, které nepřispívají k přenosu energie (výkonu) ale výrazně se podílí na ztrátách na vedení…

Teď mně napadlo, že možná neodpovídám správně… On by to nejspíš nebyl problém při jednoduché soustavě s pouze jedním generátorem, ale pokud je generátor připojen do existující soustavy, už je to o něčem jiném a mohlo by docházet k přelévání jalových proudů…

dr.luha

Používám kondenzátor. Ale je to spíše vylepšení účiníku. Uspoří 30% proudu na indukční zátěži.