Lotus

Jak se přesně jmenuje ten přístroj, co s ním zjistím, který konec el.drátu patří ke konci na druhé straně svazku?

Nevím jak to popsat,prostě potřebuji propípat svazek drátu,abych zjistil který konec patří k jakému drátu.
Dík Honza
Doplňuji:
No jo,ale když ty konce nejsou nikam zapojeny a každý konec končí v jiném patře,tak to asi nezměřim.Jde mi o to co si mam vlastně koupit,když neznám název,tak to ani na netu nenajdu.

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Vždycky jsme to nazývali „prozváněčka“ bez ohledu na to, jestli skutečně zvoní, bzučí, svítí, pípá, či bliká.
Doplňuji:
Doplnění:

Pokud můžeš některý z drátů bezpečně a jednoznačně identifikovat (třeba konstrukční odlišností nebo barvou izolace), použij ho jako společný. Není-li to možné, natáhni si separátní drát mimo vyšetřovaný svazek. Jestli by byl problém ještě komplikovanější, obrať se na telefoňáky. Ti to určitě zvládnou.

Další odpovědi
mosoj

Uděláš to jakýmkoliv multimetrem nebo přístrojem který umí měřit elektrický odpor.
Některé ohmetry při tom ještě do určité hodnoty odporu vydávají zvuk. Ale k identifikaci konců to není nutné. Pokud konce spolu nesouvisí ohmetr je hluchý nebo nic neukazuje. Pokud ano ukazuje hodnotu odporu příslušného drátu. Což za prvé znamená, že konce spolu souvisí a podle hodnoty lze i usuzovat na mechanický stav drátu. Pokud je kabel vícežilový odporové hodnoty musí být přibližně stejné. Pokud by se lišil některý více ( vysoká hodnota) ukazovalo by to na nalomený drát.

Doplňuji:
Tak holt si ten jeden konec budeš muset dotáhnout provizorně k tomu druhému.

Miroslavst

Pokud máš na mysli telefonní vodič nebo mu podobný a je zde spousta drátů, tak odizolovat 20–30cm a dvojice drátů jsou spolu propletené-viz. mejl
Jinak by bylo dobré upřesnit o jaký svazek drátů jde.