zjentek

Jak se nazývá technologie/tvorba (povrchů) soklů se strukturou kamínků na starých domech?

Sokl působí jako olepený vrstvou drobných kamínků všelijakých barev (často kombinace tmavá/světlá), která je bytelná, odolná vlivům a trvanlivá, přičemž není jak broušená tak ani leštěná. Sokl je docela obvyklý na velmi starých nerenovovaných rodinných domech či vilách. Nejedná se ani o teraco, ani o pemrlování. Děkuju.

Odpovědi
Disraeli

Nevím úplně přesně co myslíš… protože těch kamínkových/ka­menných struktur je řada, pokud ti jde o úplně ty drobné (nebo ozdobné – spíše dekorativní a ochranné) kamínky, tak z toho nemusí být je sokl, ale přece i celé zdi a navíc to není jen na starých domech.

Pokud ti jdi tedy o onu hrubou omítku/fasádu, z vápna nebo cementu, smíchaného s pískem, jemným štěrkem a drobnými oblázky nebo drcenými kameny (které se mohou přidávat do omítky, když se míchá anebo se to může dodatečně nanášet, jak už je ta omítka čerstvě nanesaná na zeď/dům), tak jsem našel akorát tohle (v angličtině): „Roughcast“ nebo taky „pebble dashing.“ Roughcast nebo pebbledash je název tohoto typu omítky, pebble dashing se někdy používá jako sloveso – tvorbu (tedy tu tvou výrobu) té omítky, proces. Nenašel jsem jak se tomu říká vv češtině (asi by nějak mělo), což je divné, protože i dům kde jsem vyrůstal měl přesně takovou omítku. Pokud by se jednalo o „pebble dashing“, tak je to v podstatě něco jako „házení kamínků“, „roughcast“ pak jako „hurbá sádra/dolitek“ (zkrátka hrubá omítka).
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Roughcast
Pokud je to tedy to, co myslíš (?): https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-e&sca_esv=1988b3a509­d1e210&sxsrf=AC­QVn0-HHlwyRBZrT2LCA­aHciyZElJveuw:170661419­4996&q=Roughcas­t&tbm=isch&sou­rce=lnms&sa=X&ved=2a­hUKEwiR4fGmgY­WEAxWJ7rsIHZE­iCK8Q0pQJegQID­RAB&biw=1920&bih=936&dpr­=1#imgrc=1UGY9XDtvO­KAuM
Bývá pochopitelně o něco dražší než obyčejná štuková nebo i jiná omítka.

Jinak je tu ještě ‚rustika‘ a ‚bosáž‘ – ale to už jsou trochu jinší „kamínky“. Ale ano, tohle se dělalo dřív a to byla kvalita. :D

elkon

Je to dnes módní záležitost jménem Marmolit. Já bych si to na sokl nedal. Z tohoto materiálu ta umělina přímo čiší. A je to jak uniforma, kdekdo to používá, možná to vyjde levně, nezkoumal jsem to. Není nad klasický obklad.

cochee

Je to tak, česky to asi nemáme nazváno, jsou to levné omítky z Anglie z 20. let minulého stol., ten pebldaš – nahodila se cementová omítka a na ni se nahazovala oblázková směs, původně z mořského dna, která se ještě do omítky přitlačila; roughcast – kamenivo už se přidávalo do omítky při jejím míchání. Angličanům se tyhlety pebbledashe a roughcasty asi eklují, protože mají plný net návodů a la „čím překrýt pebble-dash“. Za mě – zblízka to má zajímavou texturu, ale při vzdálenějším pohledu je to nudné případně pro slabší povahy až odpudivé. Myslel jsem, že to mám na soklu taky, ale asi mám to teraco – otec říkal, že je to vymývané, ale já si myslím, že jde o to to pemrlované. Vnitřní schodiště mám z broušeného.

zjentek

Disraeli, dojem jako „teraco“ ovšem ty kamínky jako by přímo na místě ručně nahazovali do „lepidla“ (beton, asfalt, nevím) a nechali finálně v této podobě bez leštění/řezání/brou­šení… Takové „plastické“ teraco.

zjentek

Elkon, jde o šutry. O originální kameny/kamínky, chápeš, takové ty z divoké přírody (myslím tu věc z které jsme všichni vzešli). Děkuju.

Disraeli

Pebbledash https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-e&sca_esv=1988b3a509­d1e210&sxsrf=AC­QVn0_9rvXpC2wlPX-ZNA73Ich7J9LM­Yw:1706614876425&q=peb­ble+dashing&tbm=is­ch&source=lnms&sa=­X&ved=2ahUKEw­jx5ujrg4WEAxU­uWEEAHQd7C0AQ0pQJeg­QIEBAB&biw=1920­&bih=936&dpr=1#im­grc=vmS2gAx6RslDVM – podob to může mít víc (protože si tam můžeš naházet různé kmínky/oblázky různých barev a taky i ten proces může mít víc rozdílů jako přídávání kamenů přímo při míchání omítky anebo nanášení až je na domě, případně se ta omítka může ještě natírat atd., takže ne všechny jsou stejné).
Pokud to není ono, tak nwm, dej fotku toho, co myslíš..

zjentek

No jo, to je ono. Ještě tak zjistit správný český název (;

Disraeli

Třeba nemá. :D
Jak jsem říkal, že podob to může mít hodně a ty kameny se nebrousí – i když taky můžou (nebo se nějak uhlazovat nebo se to může celé i natřít; místo kamínků se někdy dává štěrk nebo hrubší písek).

V ČJ je OMÍTKA, které se říká Umělý kámen – cementová malta s kamennou drtí, viz (poslední): https://www.super-bydleni.cz/druhy-jednotlivych-omitek-a-jejich-priprava/ Třeba je to jen štuk s kameny/oblázky. Tedy obyčejná omítka do které přimícháš (nebo do které naneseš, naházíš) kameny, kamínky a něco jiného dle libosti (myslím, že snad i nějaké bervné sklo nebo něco takového). Asi je to jen o tom, co do té omítky přihodíš. elkonův marmolit je valstně taky takový typ kamínkové omítky.

To Pemrlované Teraco je ale taky fajn…