fotkyznovin

Jak moc se ničí baterie reproduktoru stálým připojením k síti přes micro USB nabíječku?

Pořídil jsem si Bluetooth přenosný reproduktor Lamax st-1. Chci ho mít doma k notebooku na přehrávání hudby + na ven. Doma ho mám zatím stále připojený přes micro USB na nabíječku 1A. Jak moc se tím stálým připojením baterie ničí? Když ho nepoužívám, vypnu ho mechanickým přepínačem na něm umístěným. Plánuji ho pravidelně, alespoň jednou mešíčně přirozeně vybít. Jinak bude hrát průměrně 1,5 hod denně. Díky za názor profíka.

Nejlepší odpověď
dr.luha

Aku se po dosažení plného nabití (4,2 V) automaticky odpojí od zdroje. Když vlivem spotřeby napětí klesne, opět se začne nabíjet.

Další odpovědi
Roman71

Nabíjecí obvody Li-Pol, Li-Ion, Li-Fe (A123) s vrcholovým napětím 4,2V hlídají horní hranici napětí a při jeho dosažení už udržují baterii takzvaně „po kapkách“, aby neztratila kapacitu do odpojení od nabíječky. Ničení přebíjením nehrozí. Navíc je každý takový vestavěný článek vybavený termistorem, který v případě zahřívání nad únosnou hranici odpojí nabíjený článek (blok) od nabíječky.
Dobíjení každého tohoto typu akumulátoru se doporučuje při poklesu kapacity pod 20%. Bez indikace je to těžké, ale takzvaná „hloupá zařízení“ při provozu pod touto hranicí kapacity spolehlivě „vysadí / vypnou“, takže není potřeba je hlídat.

Snad jsem na nic nezapomněl :)

Kepler

Nejsem sice profík, ale domnívám se, že baterie má ochranu proti přebíjení, aspoň u mobilů to tak je. Taky noťas mám připojený přes adaptér neustále. Spíš se zkracuje životnost toho adaptéru.

Dochy

Kepler: O nabíječku bych se nebál… (Pokud to není vyloženě šmejd co se bude i při běžným používání přehřívat). Aku jsou na zacházení citlivý, jen nevím jak na jakej provoz, tak budu dál radši jen kritizovat v diskusi 😉

Kepler

Co se týká toho adaptéru, kdysi jsem se na to tady ptal a tak mi to bylo vysvětleno. Samozřejmě to neznamená, že adaptér brzo odpravím. A to aku, tam záleží jakého druhu je, Li by nic vadit nemělo.

Dochy

Tolik optimistická teorie. Praxe je, že jak baterie do telefonů tak baterie do notebooků jsou spíše spotřební zboží s praktickou životností kolem 1–2 let (když jim nic příliš nekazí náladu). Tedy ne že by hned bouchli, ale snižuje se kapacita, snižuje se proud jaký jsou schopny dodat, zvyšuje se objem.

Kepler

Mně zatím vydržely baterie v mobilu 4 až 5 let, v noťasu ji už mám dokonce 7 let, ale kapacita už je ani ne poloviční (což mi nevadí, protože mimo síť ho skoro nepoužívám).