Avatar uživatele
df

Jak se Bible a křesťanství staví k žebrákům a žebrání?

Já, když mě žebrák požádá o drobné, tak většinou mu dám 10 Kč. Ale mám dilema a chtěl bych znát, jak se k tomu staví křesťanství.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25, Ametyst před 748 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dubraro

Konstatuje jejich existenci a nabádá k milosrdenství. Nejznámější žebrák z Bible je Lazar.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Bible samozřejmě předpoklá, že každý „bude jíst z výtěžku svých rukou“ (Žalm 128,2). Nicméně nemáme soudit jiné (Řím 14,4) a prokazovat milosrdenství (Matouš 9, 13 a hlavně Lukáš 10, 30–37 (příběh o milosrdném Samaritánovi), Sám Ježíš uzdravil žebráka Bartimaia (Marek 10,46–52).
Nejsem etik ani teolog, takže jen názor: křesťan neudělá špatně, pokud žebrákovi něco dá. Osobně se ale snažím, aby moje pomoc směřovala k něčemu dobrému: pokud se dá dovodit, že vyžebrané peníze budou s velkou pravděpodobností prochlastány nebo je sebere organizátor žebrání např. dětí, tak to raději dám nějaké charitě.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Rokio Nahlásit


Avatar uživatele
Vit Kouba

Peníze jsou jako semeno, ze kterého může něco vyrůst plýtvat semeny je chybou

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Křesťanství a Bible se vůči žebrákům a žebrání staví s laskavostí a soucitem. V Bibli je mnoho veršů mluvících o pomoci chudým a potřebným. Chudoba a žebrání jsou často viděny jako důsledek nespravedlnosti a křesťané jsou povzbuzováni pomoci těm, kteří jsou v nouzi.

Bible v Proverbiích 19:17 říká: „Kdo se smiluje nad chudým, půjčuje Hospodinu, a ten mu to odmění.“ Také v Lukášově evangeliu 14:13–14, Ježíš říká: „Ale když děláš hostinu, pozvi chudé, mrzáky, chromé, slepé, a budeš blahoslavený, neboť nemají, čím by ti to odplatili; odplaceno ti bude při vzkříšení spravedlivých.“

Ježíš také vyzývá k milosrdenství vůči chudým v příběhu o Samaritánu (Lukáš 10:25–37), kde deklaruje, že milosrdecný Samaritán, který se postaral o raněného muže na cestě, je jeho bližním.

Nicméně, křesťanství také učí, že pomoc by měla jít dále než jen darování peněz. Měli bychom se snažit řešit rozšířené sociální problémy, které vedou k chudobě a bezdomovectví, a pomoci lidem najít cesty, jak se z těchto situací vymanit.

Některé křesťanské denominace a organizace se proto zaměřují na poskytování sociálních služeb, vzdělávání a dalších forem pomoci potřebným, místo prostého žebrání.

Je však důležité mít na paměti, že názory na to, jak nejlépe pomoci potřebným, se mohou mezi křesťany lišit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek