rodger

Kdybych ukončil vztah, mám právo na peníze, které užiju na rekonstrukci domu přítelkyně, je-li hypotéka psaná na mě?

Dobrý den, jak to funguje? Žijeme s přítelkyní nesezdáni jako partner a partnerka v rodiném domku, který je v majetku přítelkyně. Rádi bychom domek rekonstruovali, vzhledem k tomu že partnerka je na mateřské a nedosáhne na hypotéku, beru si hypotéku na rekonstrukci já, ona bude ručit svým domem. V případě, že by vztah někdy v budoucnu skončil, mám právo žádat finanční prostředky, které použiji na rekonstrukci jejího domu? Pokud vím, tak před uzavřením manželství každý získává majetek výhradně do svého vlastnictví, ale asi těžko byc odnesl novou střechu nebo okna. Děkuji za odpověd.

Nejlepší odpověď
nyjono

Můžete mezi sebou sepsat smlouvu o vzájemném vypořádání v případě rozchodu.
Jaké jsme to taki měli.

Další odpovědi
Kepler

Není možné, aby sis vzal hypotéku a přítelkyně ručila svým domem. Nemůžeš ručit cizím majetkem. Možná by se to dalo vyřešit tak, že by partnerka tu hypotéku na sebe vzala poté, co by doložila pravidelný příjem na svém bankovním účtu. A ten by byl od tebe. Investovat v pouze partnerském vztahu je vždy riziko, neexistují záruky společně nabytého majetku. Ale je možné, že to už je teď jinak, už existuje tzv. registrované partnerství a případné finanční vypořádání po rozchodu je možné. Prostudoval bych si 115/2006 Sb. Zákon o registrovaném partnerství.

Hlada

Moje děti a tvoje děti bijí naše děti.
Já mám víc tatínků, než vy všichni dohromady.
Nejdřív si dejte do pořádku rodinné vztahy a pak uvažujte o investování do bydlení.

ivzez

Teoreticky to možné je, vše lze řešit dobře sepsanou smlouvou.
V tomto případě by se Vám nevyplatilo šetřit na právníkovi.

Já bych do toho ale nešla.
Na Vašem místě ani na místě Vaší partnerky.

Sebelépe sepsaná smlouva totiž nezajistí, že ten,
kdo má druhého vyplatit, bude mít dostatek prostředků.

Vaší partnerce zase hrozí ztráta bydlení v případě,
že byste po rozchodu přestal splácet hypotéku.

Jedna z možností by mohlo být darování části nemovitosti Vám.
Ale podílové vlastnictví, natož po skončení vztahu, dělává „neplechu“.

Nevím, jak takovou situaci dobře ošetřit, podle mne to ani nelze.

Dochy

Kepler: Mýlíš se. Je možné ručit cizím domem, pokud s tím vlastník souhlasí.
(což samozřejmě není moc obvyklé, kdo by chtěl riskovat svůj dům aby někdo jinej bydlel, ale v daném případě to smysl dává a nevidím v tom problém)

Kepler

Díky za info. Popravdě řečeno, mně by taková možnost ani nenapadla, riziko je moc velké.

autacek

Nevím z čeho usuzuješ, že se jedná o velké riziko, když úvěr bude sloužit na opravy a zhodnocení právě tohoto majetku. Riziko je velké především u toho kdo si půjčuje, pokud se rozejdou, protože dluh mu zůstane a bude se primárně vymáhat po něm.