mandat

Jak přesně souvisí Kalousek a padáky?

Nejlepší odpověď
pusinka50

V r. 1994 Kalousek uzavírá smlouvu s firmou Anex-Cirus Jiřího Andrlíka na
dodávku 2 310 kusů padáků pro dopravu skupin hloubkového průzkumu a seskoků (za použití techniky HAHO a HALO). Co na tom, že ta firma právnicky ještě vůbec
neexistuje? Anex-Cirus nikdy padáky nevyráběl. Dodané padáky byly nekvalitní,
přesněji, jak se vyjádřili odborníci Paraclubu, padák VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly. V roce 1997 to stálo život vojína Prinicha. Tato krev neulpěla jen na rukou M. Kalouska, ale i na rukou ředitele nákupu plk. Josefa Fabiána a plk. Rudolfa Zapletala. A je jen pikantní, že oba zmínění později odešli do firmy Anex-Cirus.

Firma Anex-Cirus podala na ministerstvo obrany trestní oznámení za ušlý zisk ve výši
stovek miliónů poté, co armáda zjistila jejich nebezpečnost a nekvalitu. A informace o tom prosákly na veřejnost. Smlouva však byla sepsána tak nevýhodně, že ji vypovědět nešlo a koncová cena nebyla nikdy stanovena.
V roce 1998 byly padáky VTP-100 zakázány a z výzbroje vyřazeny.

Kvůli Kalouskově dohodě o odběru 2310 nefunkčních padáků, zemřeli dva vojáci ze zkušební jednotky.
Přesto převzal Miroslav Kalousek na základě své smlouvy další padáky za 114 milionu Kč. Stát díky němu přišel o 19 mld. Kč. Za tyto machinace se stal ministrem financí přes KDÚ-ČSL, u něhož si v r.2008 půjčila Topolánkova vláda 70 mld. Kč ze sociálního fondu a nikdy je už nevrátila.

Další odpovědi
Drap

Pod jeho vedením se nakoupoly padáky pro armádu, které jsou nefunkční.

marci1

V roce 1993, kdy byl náměstkem na Ministerstvu obrany ČR, si objednala Armáda ČR od ministerstva padáky pro dopravu skupin hloubkového průzkumu a seskoků (za použití techniky HAHO a HALO). Ve výběrovém řízení vyhrála firma Anex Cirus Jiřího Andrlíka, která měla dodat padáky s názvem VTP-100. V roce 1994 armáda zadání výběrového řízení rozšířila. K padáku VTP-100 byl přidán hlavní kulatý padák a záložní kulatý padák. Odborníci paraclubu tvrdí, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly. Přesto byla padáková souprava VTP-100 v roce 1996 zavedena do výzbroje Armády České republiky. V roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Roman Prinich. Podle Petra Blahouta z 1. vojenského paraklubu Plzeň expertízy neprokázaly jako příčinu nehody technickou závadu padáku, přesto byly tyto padáky v roce 1998 zakázány.
Wiki Kalousek

mosoj

Neskočil.