Avatar uživatele
Pokročilý

Jak poznám rozdíl mezi hospodou a restaurací ?

Doplňuji:
Někde jsem slyšela že restaurace má jídelní lístek a hospoda ne, je to pravda ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Hospoda je většinou na vesnicích.Chodí tam chlapi v montérkách a hodně se tam kouří.
Restaurace bývá ve městech a je to už trochu kulturnější podnik.Chodí se tam už více ve společenském (slušnějším) obleku.
Jenže kolikrát bývá smazán rozdíl mezi restaurací a hospodou (myslím tím horší prostředí), vejdeš dovnitř a nevíš jestli jsi v restauraci nebo hospodě.
Doplňuji:
Doplňuji po tvém doplnění.
Ano, máš pravdu.Restaurace nabízí teplá jídla, hospoda většinou utopence, salámy (tlačenka) s cibulí, či ohřáté párky, někdy i guláš (ale tohleto všechno nám už Evropská unie začíná zakazovat).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Podle čistoty, interiéru a podle typu hostů.
Slovo restaurace používáme pro podniky, které slouží především ke stravování. Lze tam vzít celou rodinu třeba na oběd.
Jako hospody označujeme podniky, které slouží především ke konzumaci nápojů, hlavně piva, a k trávení času, který by šlo využít lépe. Záleží na úrovni lokálu. Jsou takové, kam dáma jako Vy nevstupuje, a kam se s sebou neberou děti. Jsou lokály, kde se scházejí přátelé, aby se pobavili, aby poznali nové lidi a kde je dostatečně čisto a zajímavo i pro děti - třeba trampská hospoda někde na osadě. To už je případ od případu. Pozor, rčení "do hospody bez peněz nelez" se vztahuje i restaurace ... :-)


Doplňuji:
V restauraci je jídelní lístek samozřejmostí. U hospody - jak u které. Nabízí-li více jídel, je pro obsluhu lepší, když lístek má. Ale měla by tam být alespoň tabule s cenami napsanými křídou - kdyby tam z nouze vlezl někdo jiný než štamgast - ono dlouhosáhle se vyptávat, kolik co stojí, jednoho odradí. Pokud se podává toliko guláš a pivo, kdo by se s lístkem otravoval, že? Není potřeba, dokud nepřijde kontrola :-(


Avatar uživatele

Tak, jak rozeznáš trabanta od mercedesa.


Avatar uživatele
Zlatý

Dle Wiki:
Hospoda neboli hostinec či pohostinství je prostší podnik poskytující veřejné stravování, občerstvení, případně (zejména v historickém významu) i ubytování. Výraz hospoda, znamenající pána, paní či panovníka, získal již ve staročeštině a dalších západoslovanských jazycích druhý význam, pravděpodobně metonymicky z oslovení „hospodo“, jímž hosté oslovovali pána domu, a přeneslo se na domy, kde se poskytovalo pohostinství za peníze. Novějším výrazem pro hostinec je restaurace; francouzský výraz restaurant označoval původně vydatné, občerstvující jídlo a v 70. letech 18. století se ve francouzštině přenesl i na hostince, v té podobě a významu jej následně převzala němčina. Vedle německého výrazu Restaurant se v rakouské němčině objevila i varianta Restauration, z níž pochází české slovo restaurace. Jednotlivá slova pro označení stravovacích zařízení se liší stylovou příznačností i významovými nuancemi, lexikografická díla ani právní předpisy však jednoznačný rozdíl nepopisují a ani reálné označování podniků se neřídí žádnými striktními zvyklostmi.


Avatar uživatele
Bronzový

poznáš to tak, že vstoupíš dovnitř. Někdy je to to samé, jindy je restaurace lepší.
Doplňuji:
protože nexistuje závazné pravidlo podle kterého by se tyto podniky pojmenovávali, tak podle označení nepoznáš naprosto nic. Je naprosto běžné, že jsou jako restaurace označeny čtyřkové hospody


Avatar uživatele
Pokročilý

Je to stejné akorát jinak řečené.A rozdíl ,že někde myslí na všechny co přijdou a jinde ne.Myslím kouření v ní.Jinak je pivnice,tam se nejí.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.