L_85

Jak požadovat náhradu škody (neplacené alimenty)?

Přítelkyně udala býv. partnera za neplacení alimentů, celkem 2× (2 trestní oznámení), s celkovým dluhem téměř čtvrt mil. Kč. Ovšem naše slavné soudy obviněnému za toto dali jen dvě podmínky a alimenty stále neplatí, ač dle obou trestních příkazů musí. Tímto ovšem porušil podmínky z předchozích trestných činů, navíc se odvolal, bude tedy soud. V písemném předvolání je odstavec, kde je popsáno, že pokud chce přítelkyně tuto škodu nahradit, je nutné podat jakousi žádost o náhradu škody. Moc prosím, jakým způsobem, s jakými náležitostmi a do kdy lze toto provést? Veškeré důkazy ohledně jejích dlužných alimentů (výpisy z účtů apod., i on se přiznal, že nikdy neplatil) již předala PČR. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud se odvolal, pak nejspíše rozsudek v celém svém rozsahu nebyl pravomocný. Navbíc pořád lepší podmínka, než jej nechat natvrdo zavřít, neb z vězení nezaplatí vůbec nic s maximální jistotou. Ale nejlepší by bylo najmout si právníka a při tom být realistou.

Další odpovědi
JamesCZ

S tímhle mám zkušenosti – ne osobní, ale příbuzný je měli. Jednoduše, pořád k soudu. Trpělivost a jen trpělivost. On je tak či tak musí zaplatit. Jinak zde je všechno, co potřebuješ https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/novy-obcansky-zakonik-2014/smlouva-dohoda-plna-moc-nalezitosti-noz-2014/703-vyzivne-alimenty-nejcastejsi-otazky-a-odpovedi.html

Herjulfson

Nebylo to – připojit se s náhradou škody k trestnímu řízení v tzv. adhezním řízení? … ale vzhledem k tomu, že už proběhl i nějaký rozsudek, byť nepravomocný, tak na to už by mohlo být pozdě. To už by se řešilo na samotném začátku. … no nevím, možná se něco změnilo a já to jenom trochu zaspal.