Anizbor

Jak postupovat o neudržovanou část darovaného domu.

Jak řešit situaci,když spoluvlastník z 1/2 nemovitosti(dcera se odstěhovala),má jiné trvalé bydliště. O svou polovninu domů se nestará,byt je uzamčený,nevě­trá,nestará se o svou část zahrady.Děti bydlí s otcem(již dospělé).Jak postupovat,aby svou polovinu dcera udržovala?A všechna práce okolo domů nezůstavala na mě a přítele,také vdovec v létech jako já.Dohoda osobně není možná-nekomunikuje,ne­zájímá se o mě,ani o děti.Může si se svou polovinou nemovidosti dělát co chce,když tuto jsme ji dali,před léty s nebožtíkem manželem a ona ji teď neudržuje?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano se svou polovinou si může dělat co chce. Na druhé straně je vlastník nemovitosti povinen se o svůj majetek starat a udržovat jej. Pokud by tím mohla vzniknout nějaká újma, např na zdraví či na vašem majetku, lze podat stížnost na příslušný městský či obecní úřad a ten může po vlastníkovi požadovat nápravu. Tyto jednání však bývají povětšinou zdlouhavá a i dosti nepříjemná.

Další odpovědi
anonym

V takových případech, jako je ten Váš, se dá řešit záležitost buď dohodou (o té píšete, že není možná), nebo soudní cestou, tzv. zpětvzetím daru.
Je to sice opět o penězích, ale možná by Vám pomohlo, kdyby Vaše dcera dostala úřední dopis od Vašeho právníka, kde by ji přímo vyzval, aby se o svůj podíl na nemovitosti starala, případně jí pohrozil tím, že o svůj podíl na nemovitosti může přijít. Právník by Vám poradil jak postupovat i v tom případě, že budete muset skutečně požádat soud o vrácení svého daru. Otázkou je, zda by Vám soud vrátil pouze Vámi darovanou část dceřina podílu, nebo i za zesnulého manžela.
Rozhodně ale vidím jako nejschůdnější cestu obrátit se na advokáta, který Vám je schopný s řešením problému nejúčinněji pomoci.
Z osobního hlediska počítejte ale s tím, že i v nejoptimál­nějším případě zůstanete na starost o dům a jeho příšlušenství sama. Také je možné, že ikdyby se dcera podílela na údržbě domu, bude mít spíše zájem jej v budoucnu prodat. Odstěhovala se, takže ji nejspíš k této nemovitosti výrazně nic neváže.