Natee

Jak počítat příklady s látkovou koncentrací, roztoky..

.. když znám látkovou koncentraci (c= 0,1 mol/dm3) a množství roztoku (100 ml), jak spočítám, kolik gramů NaCl potřebuju?

Nejlepší odpověď
Worky

http://af.czu­.cz/~jakl/lat­kova.htm

Další odpovědi
mosoj

  1. Naučíš se co je 1 M roztok.
  2. Naučíš se co jsou atomobé váhy prvků.
  3. Naučíš se vypočítat z atomových vah prvků molovou hmotnost.
  4. Molovou hmotnost vydělíš deseti ( 0,1M roztok) a výsledek vydělíš ještě jednou deseti protože mol je vztažen na litr a ty potřebuješ 0,1 l, nebo budeš dělit rovnou stem.
  5. Výsledek jsou gramy chloridu sodného které potřebuješ rozpustit ve 100 ml.

rudolf.th

Predošlá odpoveď je síce správna, ale radšej upresním:

M(NaCl) = molárna hmotnosť NaCl = atómová hmotnosť Na + atómová hmotnosť Cl v g/mol

m(NaCl) = hmotnosť naváženej NaCl v gramoch

c = 0,1 mol/dm3

V = 100 ml = 0,1 l = 0,1 dm3

m(NaCl) = M(NaCl)cV = M(NaCl)0,10,1 = ? g (dúfam, že vypočítaš)

Relatívne atómové hmotnosti nájdeš v periodickej tabuľke, alebo si pozri Wikipédiu.

Ak máš problémy s chémiou, kľudne mi napíš, poradím Ti.