Anonym*

Jak od pojmenování prostředků pračka a umyvadlo odvodit činitele nebo konatele děje?

Jak od prostředku slova pračka a umyvadlo odvodit činitele nebo konatele děje? Např. Prostředek letadlo, tak činitel je letec. Díky předem za radu

--

Jak od prostředku slova pračka a umyvadlo odvodit činitele nebo konatele děje?

Nejlepší odpověď
annas

Otázku jste chybně formuloval. Nejde o prostředek = střed slova, ale jde o název prostředků, předmětů pračka a umyvadlo

Zkuste vytvořit slovo sám, zkontrolujeme. Úkoly nevypracováváme, jen poradíme.

Jde o podstatná jména, která jsou odvozená od slovesa jako pojmenování prostředků (umyvadlo od umývat, pračka od prát), když změníte příponu, dostane tečinitelské jméno.

Je to snadný úkol, když si uvědomíte, jak se nazývá činitel, tedy osoba, která pere, nebo něco umývá.