Kryšpín

Jak nazvat v historii válku mezi Japonskem a Čínou v letech 1937 – 1945?

Lépe vyzbrojené a vycvičené Japonsko napadlo v roce 1937 Čínu nebýt pomocí dodávek vojenské výzbroje od USA tak Čína během krátké doby prohrála. V říjnu 1936 byl podepsán pakt mezi nacistickým Německem a Japonskem.
Byla to předválka, neb je to vedeno jako místní konflikt?
V žádném případě neobhajuji Sovětský svaz poněvadž ten začal válku v Evropě.

Nejlepší odpověď
annas

Jak nazvat?

"masakr v Číně na přelomu let 1937 a 1938 představoval jednu z nejtragičtějších kapitol čínsko-japonské války. Podle různých odhadů zde bylo zavražděno 150 až 300 tisíc civilistů. 13. prosince 2012 uplynulo od tohoto masivního útoku japonské armády, který doprovázely nezřízené krutosti, 75 let

Japonští vojáci zabíjeli Číňany na potkání. Příkaz byl jasný – zavraždit kohokoliv, koho uvidí. Znásilňování (20 tisíc případů), žhářství (třetina města lehla popelem), loupeže, rabování a hromadné popravy. Celkové odhady počtu obětí se rozcházejí. Japonci se snažili veškeré dokumenty o genocidě zlikvidovat a masakr začal být popírán.

Na válečném tribunálu v Tokiu se mluvilo o 155 tisících obětech, Mezinárodní vojenský tribunál odhadl jejich počet na 260 tisíc, Čína tvrdí, že celkový počet obětí byl 300 tisíc. Tento údaj je také vryt do kamenné zdi Památníku obětí masakru v Nankingu, který stojí na jednom z masových hrobů. Odhady jsou i vyšší, mluví se i o půl milionu obyvatel

Čína byla později pobouřena japonskými učebnicemi dějepisu, které vyšly po druhé světové válce a počet obětí odhadovaly na 3 000 a krutosti spáchané japonskou armádou značně bagatelizovaly.

Druhá čínsko-japonská válka skončila až v září 1945, kdy se japonské oddíly vzdaly Čankajškovým nacionalistům a sovětské Rudé armádě. Tokijský válečný tribunál, který se zabýval japonskými válečnými zločiny po druhé světové válce, odsoudil generála Macuiho k trestu smrti oběšením. Soudnímu přelíčení ale unikl další velitel japonské armády v Nankingu princ Asaka Jasuhiko, na kterého se jakožto člena císařské rodiny vztahovala imunita amerického generála Douglase. "
atd.

https://ct24.ces­katelevize.cz/svet/112­8883-nejtragictejsi-kapitola-cinsko-japonske-valky-se-psala-v-nankingu

V filmu Nanking! Nanking! , který byl natožený v rc. 2008, je tato válka charakterizova­ná takto"

„Jedna z nejkrutějších událostí dvacátého století dostává drásavé memento v podobě kontroverzního filmu, jenž zobrazuje osudy postav z různých stran masakru“

https://www.csfd­.cz/film/259280-nanking-nanking/komentare

--
Píšete o 20. století. V Evropě ve 20. století dvě světové války, připomeňte si, jejich historii. Navíc Sovětský svaz vznikl v r. 1922.

Další odpovědi
Michal47

Byla to Druhá čínsko-japonská válka.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Druhá_čínsko-japonská_válka

Edison

Kryšpíne, jak jsi přišel na to, že CCCP začal válku v Evropě? Měl bys být s těmito výroky opatrnější, obezřetnější. Ono to totiž nelze takhle jednoduše PLÁCNOUT.

Drap

Zřejmě posloucháš Hřiba a Koláře, máš v těch dějinách trochu zmatek.

Kryšpín

Edison Evropský Parlament došel k uvedenému názoru.

Pepa25

Nedošel. V usnesení je „před 80 lety, dne 23. srpna 1939, podepsaly komunistický Sovětský svaz a nacistické Německo smlouvu o neútočení, známou jako pakt Molotov-Ribbentrop, a její tajné protokoly, které rozdělily Evropu a území nezávislých státůmezi oba totalitní režimy a seskupily je do oblastí zájmu, což připravilo půdu pro vypuknutí druhé světové války“. 2SV samozřejmě začalo Německo. SSSR se připojil útokem na Polsko až 17.9.1939.

anonym

Přesně jak říká Pepa25.

Edison

Aha.. takže jsme tu měli co řekla Mockba bylo svaté a teď co řekne Brusels je svaté? No těbuch… To jsme to dopracovali. Nemáme mít ani vlastní názor… A ne 40, ale už 70 let…

anonym

Edisone, SSSR na základě paktu a smlouvě s Třetí říši stáli na této straně. Němci tomu říkají celkem vhodně Stalin-Hitler Pakt. Rezoluci EU je třeba pojímat kriticky, píchá do vosího hnízda, ale fakt že SSSR má rovněž podíl na rozpoutání války… na tom něco je. Rozdělení Polska nebylo nevinné, když si Stalin s Hitlerem rozdělili své.

anonym

Pak samozřejmě SSSR otočil, ovšem otázkami je: kdyby Hitler neorganizoval operaci Barbarossa, co by dělalo SSSR? A posléze, kdyby nebylo Západu, zvládl by to Sovětský svaz? Nacisté věděli, proč chtějí mít za svého spojence Británii, Stalin by byl o spojence chudší, výrazného spojence.

anonym

Ovšem Krypšpín se mýlí v tom rozpoutání. Zopdovědnost Třetí říše je neodiskutovatelná, což rezoluce nezpochybňuje.

Edison

Vcelku jis to shrnul správně. Tak jsem to měl taky namysli. Pakt o neútočení je jedna věc, rozpoutání války jiná. Stalin i Hitler tu smlouvu podepsali samozřejmě silně pragmaticky a zištně: Hitler tím zamaskoval svoje záměry a Stalin byl přesvědčen, že je Hitler nenapadne a to i s ohledem na Hitlerovo západní tažení. Jak byl bláhový. Samořejmě porcování Polska v tom pochopitelně hrálo svou roli, oba si navzájem „dokázali“, že mají společný „zájem“.