Hardydy

Jak na volbu úplně nového příjmení při sňatku?

Podle zákoníku máme při sňatku tři možnosti:
Příjmení jednoho z nás se stane příjmením společným, oba si své příjmení ponecháme, nebo si ponecháme jen jedno společné příjmení a ten, jehož příjmení nemá být příjmením společným, bude ke společnému příjmení na druhém místě připojovat své dosavadní příjmení.

My bychom sice chtěli příjmení společné, ale zároveň si zvolit úplně nové, jiné.
Je možné domluvit takovou změnu již před obřadem, nebo si musí minimálně jeden z nás nejdříve změnit příjmení skrze MÚ a ten druhý ho později jen přijme?

Nejlepší odpověď
da ny

B je správně. :)
Obávám se, že u žádosti o sňatek a díky sňatku to nepůjde.
Pomoc je snadná. Jeden z vás změní příjmení (snadné, ua 1000 Kč, formálně uvedete důvod, stačí nespokojenost se současným atp.). Podáte žádost na matrice. Až obdržíte rozhodnutí, nový rodný list, na jehož základě získáte nový OP ( následně nahlásíte všude, kde je to třeba, ZP, změníte veškeré potřebné doklady (pas, ŘP), Nahlásíte v bance, pojišťovnám atd.).
Jakmile budete mít OP, vyplňte žádost o sňatek. Tam dokládáte RL a OP. Při sňatku pak toto příjmení zvolíte jako společné.
Zkušenost v úzké rodině. Žádost v prosinci/2020, vyhověno do 14 dnů.

U jména jiné osoby, v malé obci, na počkání.

Změnit příjmení i jméno, za poplatek je velmi snadné Úředníkovi do toho nic není. Formálně musí být v žádosti důvod uveden. Náš MÚ má pro změnu jmen i tiskopis.
Někde nejsou dobré vztahy v rodině „Nechci se jmenovat, jako otec“. Jiný uvádí touhu převzít příjmení babičky, tety, kmotry, v cizině během pobytu by příjmení/jméno neuměli vyslovovat atd. :) Snadno najdete svůj důvod.
Pokud je Vaše příjmení „hanlivé“, může změna proběhnout bez poplatku.

Další odpovědi
Drap

Změnit své příjmení neni až tak úplně snadné. Musí být k tomu pádný důvod. Možnosti a jak to nejlépe udělat ti řeknou na každé matrice.

da ny

I bez sňatku se můžete jmenovat stejně, když změníte každý zvlášť své příjmení. Zvolíte stejné.

Hardydy

Děkuji za Vaši odpověď. Bylo to opravdu velmi snadné, stačilo mi zajít na matriku, ukázat rodný list a OP, sjednat schůzi a hotovo!

da ny

Ne v obci, ale malém městě ;D
V trvalém bydlišti. na matrice.