luckykubrt

Jak můžu zjistit, co se děje s počítačem?

Existuje nějaký diagnostický program v češtině zdarma? Je to jen v malé paměti, anebo jen špatný software? Potřebují větší místo na disku – jak zjistím, které programy Windows potřebuje a které nikdy nevyužiji? Jak správně PC nastavit, aby s tak malou pamětí jakž takž fungovalo (př. hra v Google Chrome při spouštění videa padá i se stránkou, ale to lze přičíst tomu, že XP už společnost nepodporuje, ale i ve Firefoxu prohlížeč má chyby zpracování – na klik nereaguje, nezvládne bezchybně hromadnou změnu ve hře)? Jak je to s čištěním paměti? Pomáhá se tím paměti, nebo se spíše poškozuje?

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud váš počítač trpí nedostatkem operační paměti (méně než 2GB) rozhodně nedoporučuji přechod na vyšší verzi windows než právě XP. Situaci by to jen zhoršilo.

Používání windows xp však dnes už představuje bezpečnostní riziko, je tedy vhodnější přejít možná na linuxovou distribuci která je optimalizována přímo pro použití na starších počítačích, takovou je jmenovitě distribuce LUBUNTU dostupná zde ke stažení http://www.lu­buntu.cz/ .. její poslední verze je z dubna roku 2017, jde tedy o bezpečný a aktualizovaný operační systém. Na slabší počítač mohu velmi doporučit. Bez problémů na něm můžete používat jakoukoliv internetovou službu skrze firefox, či chrome prohlížeč, nechybí kancelářský balík libreoffice (textový editor, tabulkáč, prezentace, ..) zkrátka základní uživatelská výbava je přítomná a systém tak celkově svou použitelností může mile překvapit. Za zkoušku to stojí.

Postup instalace není složitý, je v češtině popsán zde:
http://www.lu­buntu.cz/ziskej­te … vzhledem ke stáří vašeho počítače předpokládám že je pro vás vhodná 32bitová verze LiveCD instalačního disku která je na uvedené stránce také k dispozici.

V případě jakéhokoliv dotazu k instalaci tohoto linuxu mne můžete kontaktovat na jiri.doubravsky@gmail.com … pokud by se objevil v postupu jakýkoliv zádrhel, vždy je snadno řešitelný.

Další odpovědi
Elk

Na čištění a optimalizaci PC používám Glary utilites a jsem s ním naprosto spokojen. Je zdarma ke stažení.

lukas1912

Pokut máš ještě win XP doporučuji přejít na vyšší verzí OS win 7 win 8 win 10 a to si vyber sama jaky OS si vezmeš.

hapiky

Pokud si zadarmo stáhneš údržbu a opravy softwaru, tak s velkou pravděpodobností si také stáhneš viry, které po čase ovládnou celou činnost PC. I když je vypátráš, nejdou ani vymazat, místo odeslání do koše se přemístí jinam. Potom jen platí, smazat celý disk.

Arne1

Jsem skeptický co se týká „záchrany“ počítače s malou pamětí, malým diskem, a k tomu XP. Práce a energie (eventuálně peníze) se nikdy nevyplatí. Za poměrně málo peněz (malé jednotky tisíc) dostaneš u firem které se tím zabývají (typicky Eurotech, ale je jich mnohem více) repasovaný počítač s rozumným diskem, pamětí a s Win-7 minimálně. Pokud máš v té staré plečce nějakou super hyper grafickou kartu, tak ti dokážou poradit zda by se dala použít. Osobně si myslím že ne, i základní moderní počítač bude výkonnější než plečka stará deset a více let.

JájsemRaibek

Čištění paměti? To se čistí samo jakmile vypneš počítač. Data se uloží na pevný disk a paměť je prázdná. Po spuštění se načte co má a pak se zas využívá paměť. Paměť je vlastně takový odkládací pult. Jakmile je paměť plná, zapíší se údaje (ony se zapisují průběžně) na pevný disk a uvolní se místo pro další data.
Zjednodušeně?
Spočítej kolik je 333×333. Takže buď to umíš a v paměti si to uložíš, nebo počítej 300×300=90000 a paměť nestačí, tak si to zapiš na papír, 30×30=900 a 3×3=9, devět a 999 to si snad pamatuješ, na to odkládat na pevný disk-papír nemusíš a koukni do papíru 90000, aha, takže 90000+900+9=9­0909 :)

Hlada

Je potřeba znát parametry počítače. Procesor, RAM, HDD, grafika. Ke zjištění můžeš použít třeba Speccy, Aida nebo PCWizard. Ze základní instalace Win není potřeba žádné programy mazat. RAM se nečistí. Vymaže se vypnutím PC. Bez znalosti složení PC nelze dát přesnější odpověď. Win XP fungují dál v rámci svých možností.

anonym

přechod z winXP kterým byla ukončena podpora na LUbuntu systém bude mít kromě celkového zrychlení práce s počítačem i bezpečnostní efekt, zatímco winXP jsou mimořádně zranitelný systém, LUbuntu je v podstatě pravý opak. Nesetkáte se s jediným virem a na internetu budete moci dělat bez obav cokoliv, i kdybyste snad navštívil stránku která je nebezpečná a uživatelům se snaží do počítače propašovat vir, i kdybyste vir nerozumě stáhnul a spustil, stejně byste si lubuntu zavirovat nemohl. Je to s jistou nadsázkou zcela imunní systém, který si nemůžete zavirovat. Docela příjemná vlastnost řekl bych …

luckykubrt

Jistě stojí za vyzkoušení… jen bych potřeboval ještě uvolnit místo na HDD. Je to docela vopruz s tím místem, což muže být taky příčinou pádů. ☹ Jen jsem potřeboval vědět taky jestli bych nenašel nějaký program v češtině, který by mi poradil, které programy můžu smazat. V Program Files jsou kromě her i nějaké užitečné programy ale taky programy, které zatím nevyužívám jako třeba Skype nebo ICQ a další nevím k čemu jsou. Jsou tam však hry, které bych rád ještě hrál a nevím jestli půjdou hrát pod jiným OS. Raději bych ještě zkusil vylepšit to XP. Antiviry tam mám snad 4 (IObit – někteří výrobci ho považují taky za škodlivý, Avast, nějaký od Microsoftu – ten Defenfer a McAfee Security, možná ještě i jiné). Hodně chyb je asi nejspíše v registrech, ale neodborným mazáním můžu ten počítač poškodit.