AlexaMasova

jak mužů co nejjednodušeji prvočíslo

jak mužů co nejjednodušeji zjistit že nějaké číslo je prvočíslo. chodím do 7.třídy…dekuji
Doplňuji:
když je nějaké číslo delitelne jednickou a samo sebou tak to je prvočíslo?
děkuji

Nejlepší odpověď
brillant

Totožná otázka http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zjistit-prvocislo

Další odpovědi
arygnoc

chodím do 7.třídy a teprve dnes jsme se to učili a já to nepochopila:-(

briliant: ale no tak, radšej to vysvetlíme nie?

takže polopate:

prvočíslo je také číslo, ktoré je deliteľné iba číslom 1 a sebou samým.
jediné párne (sudé) prvočíslo je 2 (je deliteľné 1 a 2, teda sebou samým), ostatné párne (sudé) čísla prvočísla nie sú.

toto je prvý test na prvočíslo.

neviem, či sa v 7. triede učia odmocniny (do školy som chodil s kleopatrou a tak si to už nepamätám), ale to nevadí.
začneme postupne testovať deliteľnosť na prvočísla a to od najmenších, lebo tie sa určujú ľahko a od nich sa potom odvíjajú ďalšie.
tie prvé sú 1, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, … a ďalšie nájdeš v matematických tabuľkách.

pokiaľ číslo nie je deliteľné iným prvočíslom, je samo prvočíslom.

snáď je to pochopiteľné.

Emefej

Nejjednodušeji to jde v matematických tabulkách.

lizatko11

Prvočíslo je číslo, které je dělitelné jen 1 a samo sebou :)

arygnoc

brillant:

ospravedlňujem sa za skomolenie nicku.

a dopĺňam:
súhlasím, ale predsa len je lepšie vysvetliť ako rovno odsúdiť.
niekto sa proste potrebuje opýtať 2×.
a to je lepšie, ako sa neopýtať vôbec.

brillant

OK, ale může pokračovat v původní otázce a nezakládat novou otázku na stejné téma.