Avatar uživatele
Zlatý

Jak může nějaký městský soud zakázat stávku, když je toto právo zaručováno Listnou občanských práv ?

Nepřísluší toto ústavnímu soudu ? Pokud je to vůbec možné soudit ?
Doplňuji:
Tato stávka nemá nic společného s kolektivním vyxjednávání, tuďíř argument, že musí být ohláčena podle zákona o kolektivním vyjednávání je nesmysl.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na stávku je zákonný (ústavní) nárok, o tom není sporu. Ale vyhlašování stávky musí proběhnout podle zákona (o kolektivním vyjednávání).

A organizátoři prý nedodrželi lhůtu uvedenou v ustanovení § 17/4 tohoto zákona...

-------------

citace z iDnes:
http://zpravy.idnes.cz/…

"Stávku totiž odboráři vyhlásili v pátek v jedenáct hodin dopoledne na pondělí 13. června, tedy první následující pracovní den. To podle soudu reálně neumožňuje zajistit v průběhu pracovního volna minimalizaci škod.
Za přiměřenou dobu pro vyhlášení stávky je nutné považovat lhůtu tří pracovních dnů, tak jak ji požaduje zákon o kolektivním vyjednávání. S ohledem na způsob vyhlášení je avizovaná stávka zneužitím práva na stávku a to v rozporu s dobrými mravy a nelze ji proto považovat za zákonnou," tlumočila rozhodnutí soudu Lhotáková.


Doplňuji:
Já vím, že tato stávka nemá nic společného s faktickým ´kolektivním vyjednáváním´ a vím, že existují dva rozdílné právní výklady:
1) pokud se nejedná o stávku, která je důsledkem kolektivního vyjednávání (což je tato stávka) --> tak se na ni nevztahuje zmiňovaný zákon
2) na každou stávku se vztahuje zákon o kolektivním vyjednávání

Osobně se kloním k názoru ad 2).., ale nesdílím postup Nečasovy vlády, která takto ´vyhrožuje´, protože si vůběc nepomůže, maximálně stavku oddálí o týden a protest bude ještě silnější .

Zdroj: http://www.podnikatel.cz/zakon y/zakon-c-2-1991-sb-o-kolektiv nim-vyjednavani/cele-zneni/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Standa, jako vždy exaktní a věcný. Ostatní názory vnímám spíše jako subjektivní bez právního povědomí.
Jen zapomněl na jednu drobnost, na níž si vláda nechala vypracovat již ve čtvrtek právní analýzu. Z ní vyplývá kromě povinné ohlašovací lhůty 3 pracovních dnů (a tady tudíž může Městský soud vydat předběžné opatření), rozhodující argument Zákon o stávce zná pouze pojem stávky vůči zaměstnavateli, ale nikoliv proti vládě. Na to se vztahuje Zákon shromažďovací a ten se aplikuje na demonstrace a podobné procesy, které ovšem mají také svá pravidla.
A konečně plánováné blokace komunikací jsou jednoznačně protizákonné, protože znemožňují provoz sanitek, požárníků apod., vytváří kolaps a hospodářské škody vymahatelné soudně.


Avatar uživatele
Bronzový

No jo, ale volal tam Kalousek, tak proč by se dívali do Ústavy nebo Listiny práv a svobod.

Žádná revoluce nešla bez odporu těch, proti kterým byla namířena, a tento odpor se nikdy žádným právem nezabýval.

Je to stejné, jako kdybyste od jednoho zloděje očekával, že když bude u soudu svědčit ve věci jiného zloděje, svého kámoše, tak nebude lhát.


Avatar uživatele
Pokročilý

protože se má makat vod nevidím do nevidím a nevymejšlet zbuze


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud mají odbory rozum, tak na toto pondělí stávku odvolají, poděkují Nečasovi za upozornění na zákon (ohlášení 3 pracovní dny předem) s tím, že jim to uniklo (tři dny a tři pracovní dny je sice rozdíl, ale lze to pochopit, že se přehlédne) a vše svolán a pátek nebo následné pondělí.
Mám totiž pocit, že dost lidí kteří váhali jak se ke stávce postavit vláda zas popudila, protože když ona potřebuje, tak zákon požaduje dodržovat, když se jí to nehodí, tak na zákony kašle. Stačí se podívat průřezem na veřejné zakázky které jsou zadávány vládou, respektive jednotlivými ministerstvy.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.