Kelt

Jak může automatický přístroj vyrábět zmetky?

Existuje stroj, který vyrábí nějaký produkt, například určité množství prášku s předepsanou hmotností a zabalený. Přístroj sleduje, má-li dostatek vstupní suroviny, tuto odváží, zabalí a postup se opakuje. Každý krok je nastaven, řízen, a pokud jsou splněny všechny podmínky, měl by pracovat bezchybně pořád. Člověk se unaví, ale stroj ne. Přesto někdy stroj pracuje dobře třeba celý měsíc, jindy se musí upravovat. Tady nejde o to, co stroj vyrábí, ani kolik má kroků výrobní proces. Otázka zní: proč automatický přístroj vyrábí zmetky, které vlastně v programu nejsou nastavené? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Protože i stroj zkontruoval, vyrobil a nastavil člověk – a ten je chybující…
😉
A kromě toho se někdy něco prostě porouchá…
😉

Další odpovědi
Kepler

Automaty nemají schopnost samokontroly a nedokáže se sám správně nastavit. Prostě se rozštelují. Proto je nutná průběžná výstupní kontrola ve firmě a jsou vyžadovány zásahy seřizovače.

Lamalam

Stačí malá odchylka při měření nějaké veličiny, ta může výsledku znamenat výrobu zmetku. Pokud se měří víc vstupních veličin, celková chyba je součinem všech dílčích chyb.

iceT

Kdysi dávno ve studené kuchyni byl stroj na plnění pomazánek do kalíšků, nastavený na určitou hmotnost, ale stejně nefungoval jak měl. Podle typu pomazánky se to muselo vždy upravit, nastavit, v momentě kdy náplň docházela to zase plnilo špatně a muselo se dovažovat a doplňovat ručně, takže zase zdržovačka.
Ve finále, když se mohly ušetřit několikery ruce, se stejně neušetřily a ruční plnění lžící bylo nejrychlejší.

mosoj

Byl jsi někdy v účasten průmyslové výroby ?

Dochy

Protože i při konstrukci stroje se dělají kompromisy. Vždy je nějaká mez, za kterou už není rozumné s kvalitou stroje a jehos chopností reagovat na změnu podmínek jít.
Jak může stroj udělat zmetky:

  1. Vada na vstupní surovině (třeba poškození plechu ze kterého se něco vyrábí)
  2. Poškození stroje – opotřebování nějakého dílu
  3. chybná informace z čidel (třeba zaprášená fotobuňka)

Velkou část těchto okolností je možné detekovat, ale za cenu vyšší ceny stroje a velkého množství dalších čidel, která se samozřejmě také mohou porouchat a povedou pak ke zbytečné odstávce…

lexx

protože je to záměr výrobce, odrbat klienta na množství i jakosti produktu, ne vždy ale …

honza19hk

uplně jednoduše, když to blbě naprogramuješ, např. když na CNC soustruhu zadáš chybné parametry tak z toho vyleze zmetek.

Dochy

Protože i při konstrukci stroje se dělají kompromisy. Vždy je nějaká mez, za kterou už není rozumné s kvalitou stroje a jehos chopností reagovat na změnu podmínek jít.
Jak může stroj udělat zmetky:

  1. Vada na vstupní surovině (třeba poškození plechu ze kterého se něco vyrábí)
  2. Poškození stroje – opotřebování nějakého dílu
  3. chybná informace z čidel (třeba zaprášená fotobuňka)

Velkou část těchto okolností je možné detekovat, ale za cenu vyšší ceny stroje a velkého množství dalších čidel, která se samozřejmě také mohou porouchat a povedou pak ke zbytečné odstávce…

Dochy

sorry, zmetek… 😉