ManInBlack

Jak mám chápat znázornění vazeb u strukturního vzorce chlormethanu?

Jeden chlor a vodík jsou pčipojeny jednoduchou vazbou, ale zbylé dva vodíky jsou znázorňovány jinak viz: http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/3/30/Met­hyl_Chloride.svg/100px-Methyl_Chlori­de.svg.png
Co ta čárkovaná a plná šipka znamená?
Doplňuji:
EDIT: Aha, moc díky. Teď už je to jasný :).

Nejlepší odpověď
Lamalam

Na obrázku není strukturní vzorec, ale geometrický vzorec. Geometrický vzorec znázorňuje skutečnou prostorovou stavbu molekuly. Vazby směřující „před papír“ se znázorňují zesilujícím úzkým klínem , vazby ležící v rovině papíru normálními čarami a vazby směřující „za papír“ se kreslí tečkovaně nebo čárovaně či šrafovaně.

Další odpovědi
Kelt

Uhlík je ve středu pravidelného čtyřstěnu – tetraedru. Protože atom chloru je větší, než atom vodíku, je molekula trochu deformovaná. Protože prostorový útvar nejde nakreslit v rovině, jsou vazby mimo rovinu označeny klínem a přerušovanou čarou.