hapiky

Jak květiny vědí, kdy přišel čas rozkvést? Řídí se příroda vlastním časem?

Dosud žádná z vědeckých studií neuměla přesně vysvětlit podrobný proces kvetení.
https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/video-jak-kvetiny-vedi-kdy-je-cas-rozkvest-20180410.html?pho­to=1

Nejlepší odpověď
annas

Je to v genech: Výzkum přesně ukazuje, jak rostliny vědí, kdy mají kvést

Určení správné doby květu, důležité pro úspěšnou reprodukci rostliny, zahrnuje sled molekulárních událostí, cirkadiánní hodiny rostliny a sluneční světlo.

Pochopení toho, jak funguje kvetení v jednoduché rostlině použité v této studii – Arabidopsis – by mělo vést k lepšímu pochopení toho, jak stejné geny fungují ve složitějších rostlinách pěstovaných jako plodiny, jako je rýže, pšenice a ječmen, podle Takato Imaizumi , University of Washingtonský odborný asistent biologie a korespondující autor článku v časopise Science z 25. května.

V určitých obdobích roku produkují kvetoucí rostliny ve svých listech protein známý jako Flowering Locus T, který vyvolává kvetení. Jakmile je tento protein vytvořen, putuje z listů do vrcholu výhonku, což je část rostliny, kde jsou buňky nediferencované, což znamená, že se mohou stát listy nebo květy. Na vrcholu výhonku tento protein zahajuje molekulární změny, které posílají buňky na cestu ke květům.

Změny délky dne říkají mnoha organismům, že se roční období mění. Již dlouho je známo, že rostliny používají k měření změn délky dne vnitřní časový mechanismus známý jako cirkadiánní hodiny. Cirkadiánní hodiny synchronizují biologické procesy během 24hodinových období u lidí, zvířat, hmyzu, rostlin a dalších organismů.

Více v odkazu

https://www.li­vescience.com/32529-how-do-flowers-know-when-to-bloom.html

Každý rok na jaře začínají květyBloom , přičemž různé rostliny kvetou v různých časech měsíc po měsíci. Ale jak přesně rostliny vědí, kdy mají kvést ?

Je to záhada, která mátla vědce po staletí. Již ve 30. letech 20. století vědci věděli, že rostliny nějak vycítily délku dní, aby věděly, kdy se blíží jaro. Ruští vědci měli podezření, že tajemná látka (záhadná chemikálie , kterou nazývali „florigen“) byla poslána přes listy do špiček výhonků, aby stimulovala tvorbu poupat .

Dnes vědci provedli pokročilé studie, které by podle nich mohly konečně vysvětlit, jak rostliny vědí, kdy mají kvést . Vědci nyní například vědí, že rostliny mají vnitřní cirkadiánní hodiny, které jim pomáhají vědět, kdy sluneční světlo přibývá a dny se prodlužují. Věří, že tyto vnitřní hodiny fungují díky proteinům, které fungují jako fotoreceptory aktivované slunečním světlem .

Různým rostlinám se daří v různých obdobích roku, protože každá z nich má individuální potřeby pro sluneční světlo , srážky a další důležité faktory. To je důvod, proč ne všechny rostliny kvetou první jarní den. Místo toho kvetou v době, kdy budou mít největší šanci přežít a prosperovat.

https://wonde­ropolis.org/won­der/how-do-plants-know-when-to-flower

Další odpovědi
df

Je moc dobře, že se zajímáš o tyhle věci a o vesmír atd. Jestli v tom vytrváš dostatecně dlouhou dobu (mě to trvalo asi 4–6 let) a budeš se pídit co se to kolem nás děje a proč, tak dojdeš k tomu, že začneš veřit v Boha. Jsi na dobré cestě. Nejrychlejší to je, když jeden hledá argumenty pro neexistenci Boha. To se dopracuje k víře cobydup

Roman71

V přírodě funguje dost věcí plně automaticky..
V buňkách rostlin jsou to například (kde jinde než v DNA) naprogramované funkce citlivosti na změny v klimatu (roční období, teplota, vlhkost, světlo..). Tyhle buněčné „senzory“ reagují velmi citlivě na změny okolí a není divu, že vědecká obec pro tohle (a spoustu dalších jevů) nemá logické vysvětlení, pokud nebudou brát v úvahu, že to musel někdo takto vytvořit 😉
Stejně tak nikdo nedokázal v laboratoři napodobit fotosyntézu. Geniální proces!

da ny

Ony asi nic neví. Kvetení není vědomá, plánovaná činnost. Když přijdou vhodné podmínky, kvetou.

agentpv

Já svým květinám pouštím v TV předpověď počasí a cca 40 let to funguje – a to i když se předpověď počasí občas nepovede. Ale pozor – vypni včas televizi, neb při zprávách mohou kytky smutkem, vztekem, žalem… uschnout.

zjentek

Protože jsem nastaven obdobně a konzumní člověkem považován za pidivína, s květinami cítím a řeknu ti to: květiny nic neví, jsou jen plně oddány životu. (;

hapiky

df: Trochu si mě rozesmál. O vesmír, focení, optiku, amatérskou radiomechaniku a vůbec zajímavým věcem se zajímám od svých 10let. Některé trochu později. První zpětnovazební přijímač jsem vytvořil asi ve 13ti letech(v kroužku). Barevnou fotografii v 16letech atd. Vesmír mě začal bavit v 8. třídě, kde jsme to měli ve fyzice.
Vše jako koníček, pro zálibu.

hapiky

Do kostela jsem chodil od 9ti let. (nepravidelně). V Boha věřím asi tak od 20ti let.

zjentek

Hapiky, pokud věříš a bádáš zároveň a výsledky obého se ti slučují, měl bys o sobě dát společnosti vědět, neboť zřejmě jde o zcela nový, neznámý směr a ty jsi vzácný unikát. (;

df

Tak je to správně.